Category Archives: Featured Junior

Madison Battaglia wins Bank of Bermuda Foundation ITF Junior Circuit Tournament

Madison Battaglia won the prestigious Bank of Bermuda Foundation ITF Junior Circuit Tournament at Bermuda Pembroke, winning the final over fellow American Kate Paulus, 6-1, 6-1. The event was held June 22-27 at the W.E.R. Joell Tennis Stadium in Pembroke.

Battaglia won all five of her matches in straight sets, dropping just 12 games en route to teh win which included a triumph over No. 2 seed Julia Goldberg in the second round and No. 7 Claire Koke in the semifinals.

“I’m very happy for Madison getting her first ITF trophy,” said Felix Alvarado. “She has worked very hard and it’s paying off already. I know she will win many more.”

Full results here.

Howe Wins At SPORTIME Bethpage

Gardner Howe won the Boys 16 event at the L1B Sportime Bethpage June Challenger, highlighting abbreviated action the week ending June 22.

Three JMTA students reached semifinals, including Anna Maite Kaplan (Girls 18, L1B Sportime Syosset June Challenger), Janelle Chen (Girls 14, L1B Bethpage State Park Summer Challenger) and Natalie Margulies (Girls 16, L2O TTTC June Open).

Full results:

L1B Sportime Bethpage June Challenger

Boys’ 16 Singles

Gardner Howe; Champion

Maxwell Moadel; Quarterfinalist

L1B Sportime Syosset June Challenger

Girls’ 18 Singles

Anna Maite Kaplan; Semifinalist

L1B Bethpage State Park Summer Challenger

Girls’ 14 Singles

Janelle Chen; Semifinalist

L1B Jr. & Adult Rockland June Challenger

Boys’ 18 Singles

Xavier Pacthod;

L2O TTTC June Open

Girls’ 16 Singles

Natalie Margulies; Semifinalist

Pellerito, Wang, Lee, Brown Win Titles Week Ending May 3

Four more JMTA students took titles over the past weekend ending May 3 as Daniel Pellerito, Lantis Wang, Marcos Lee and Solomon Brown were tournament winners.

Pellerito was the Boys 18 champ at L1B Sportime Lynbrook May Challenger; Wang claimed the Boys 16 crown at the L1B Sportime Harbor Island May Challenger; Lee won at Boys 14 at L1B CourtSense Springtime Challenger at Bogota RC; and Brown was the champion at Boys 14 singles at L2R + 8U Playday NYJTL May Metro Regional.

Full results:

L1 10U West Side Tennis Club Spring Championships

Girls’ 10

Sophia Cisse; Singles Semifinalist; 3rd Place Doubles

Eleanor Apps; 3rd Place Doubles

Catherine Karman; Round of 16 Singles; Doubles Semifinalist

Julia Werdiger; Singles Finalist; Doubles Finalist

Linda Ziets-Segura; Round of 16 Singles

Boys’ 10

Harrison Gradin; Singles Quarterfinalist

Marco Ziets-Segura; Round of 16 Singles

L1B Sportime Lynbrook May Challenger

Boys’ 18 Singles

Daniel Pellerito; Champion

L1B Sportime Harbor Island May Challenger

Boys’ 16 Singles

Lantis Wang; Champion

Girls’ 16 Singles

Perene Wang; Semifinalist

L1B CourtSense Springtime Challenger at Bogota RC

Boys’ 14 Singles

Marcos Lee; Champion

Blake Frank; Finalist

Sidharth Chawla; Round of 16

Scott Fischer; Round of 16

Girls’ 10 Singles

Diya Chawla; Quarterfinalist

L1B Point Set May Challenger

Boys’ 14 Singles

Gunnar Overstrom; Quarterfinalist

L2R + 8U Playday NYJTL May Metro Regional

Boys’ 14 Singles

Solomon Brown; Champion

Boys’ 16 Singles

Jeffrey McCready; Finalist

Donavan Brown; Semifinalist

Stony Brook’s Tsvetkov Earns Top America East Frosh Honors

Stony Brook’s Elizabeth Tsvetkov was voted the 2015 America East Rookie of the Year and was also selected to the all-Conference First Team.

Tsvetkov finished with a 6-1 record against America East opponents, including going 2-0 against Binghamton and Albany’s No. 5 singles players in the conference championship. In addition, Tsvetkov competed in doubles with fellow freshman teammate Kristina Vozniak and went 4-0 in America East conference play, with one match going unfinished.

She also led the Seawolves in dual matches with 14 wins and 22 singles wins overall.

She helped SBU to its fourth straight America East title and NCAA Tournament appearance.

Noah Rubin Named ACC Player, Freshman of the Year

JMTA’s own Noah Rubin was named Atlantic Coast Conference Men’s Tennis Player and Freshman of the Year after a standout campaign in which he was named ACC Player of the Week a conference-high four times during the regular season, including each of the final three weeks of the season leading into last week’s ACC Championships.

In 22 matches during the spring season, Rubin posted a stellar record of 19-3 with 18 of those victories coming at No. 1 singles. In conference play, he posted a 10-1 mark with his only loss coming to Nicolas Alvarez of Duke, who was the No. 11 player in the country at the time of the match.

When it mattered most in the ACC Championships last week, Rubin posted three straight-set wins over the likes of Hunter Harrington of Clemson, No. 61 Christopher Eubanks of Georgia Tech and No. 7 Shane of Virginia.

Chikvashvili, Eisenberg Take Titles

Stephanie Chikvashvili and Noah Eisenberg were tournament winners among JMTA students in action the weekend ending April 17.

Chikvashvili won at Girls 16s at L1A Sportime Bethpage Spring Championships, while Eisenberg was the Boys 12 champion at L1A Jericho/Westbury Spring Championships.

Full results follow:

Eastern Super Six (National L4)

Boys’ 12 Singles

Sebastian Sec; Finalist

Wesley Zhang; Quarterfinalist; won two consolation matches

Ty Switzer; Round of 16; won one match in consolation

Alexander Karman; Round of 16

Sachin Palta; won three consolation matches

Sam Scherer; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Daniella Benabraham; 3rd Place

Rebecca Suarez; Round of 16

Boys’ 18 Singles

Sam Turchetta; 3rd Place

Felipe Osses-Konig; Quarterfinalist

Ananth Raghavan; Consolation Finalist

Jake Bhangdia; Round of 16

Athell Bennett; Main Draw

Colin Sacco; Main Draw

Girls’ 18 Singles

Loren Haukova; 4th Place

Girls’ 16 Singles

Michelle Sorokko; 5th Place

Merri Kelly; Round of 16; won one consolation match

Nathalie Rodilosso; Round of 16

Courtney Kowalsky; won two consolation matches

Lauren Munari; won two consolation matches

Georgia Ryan; won two consolation matches

Maranda Sears; won two consolation matches

Aleksandra Bekirova; Main Draw

Katherine Kachkarov; Main Draw

Boys’ 16 Singles

Cannon Kingsley; Round of 16; Consolation Winner

Sean Wei; Quarterfinalist; won one consolation match

Lantis Wang; Round of 16; won one consolation match

Sean Patrick; won one consolation match

Hayden Cassone; Main Draw

Daniel Weitz; Main Draw

Girls’ 14 Singles

Francesca Karman; Round of 16

Perene Wang; Round of 16

Denise Lai; won one consolation match

Calista Sha; won one consolation match

Boys’ 14 Singles

Billy Suarez; won one consolation match

Robbie Werdiger; won one consolation match

L1A Sportime Bethpage Spring Championships

Girls’ 16 Singles

Stephanie Chikvashvili; Champion

Katelyn Walker; Semifinalist

L1A Jericho/Westbury Spring Championships

Boys’ 12 Singles

Noah Eisenberg; Champion

Bradley Bennett; Quarterfinalist

Luca DeMare; Quarterfinalist

L1A NYJTL Spring Championships

Boys’ 14 Singles

Marcos Lee; Finalist

Jeffrey McCready; Semifinalist

Tristan Taylor; Quarterfinalist

Maxwell Moadel; Round of 16

Girls’ 14 Singles

Diana McCready; Quarterfinalist

L1A GHRC Spring Championships

Boys’ 16 Singles

Timothy Nacca; Semifinalist

L1B Stadium Tennis Center April Challenger

Boys’ 16 Singles

George Kaslow; Finalist

Girls’ 12 Singles

Kassia Taylor; Semifinalist

Leila Epstein; Quarterfinalist

L1B CourtSense at BRC April Challenger

Girls’ 12 Singles

Dana Livson; Finalist

Boys’ 12 Singles

David Hendon; Semifinalist

Adrien Jippov; Quarterfinalist

L20 TI Academy April Open

Boys’ 14 Singles

Noah Kaye; Quarterfinalist

Five Win Titles in Tournament Play Ending April 12

Five JMTAers took titles in tournament play over the April 10-12 weekend.

Georgia Ryan took Girls 16 singles at the L1 Gold’s Dewitt April Championships; Annie Reiner won the Girls 18 event at the L1B Sportime Lake Isle April Challenger; Calista Sha was the winner at Girls 16 at the L1B Point Set April Challenger; Bennett Bradley took the Boys 12 singles crown at the L1B Sportime Syosset Challenger; and Alyssa An won at Girls 12 at the L1B Hardscrabble Nike Camp Spring Challenger.

Full results:

L1 Gold’s Dewitt April Championships

Girls’ 16 Singles

Georgia Ryan; Champion

L1 APTC April Championships

Boys’ 18 Singles

Jake Bhangdia; Finalist

Sean Patrick; Semifinalist

L1 Sportime Harbor Island April Championships

Girls’ 16 Singles

Maranda Sears; Finalist

Chelsea Williams; Quarterfinalist

L1 Armonk Sports Center’s April Championships

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; Finalist

Marcos Lee; Quarterfinalist

Jeffrey McCready; Round of 16

Joseph Wilkanowski; Round of 32

Wesley Zhang; Round of 32

L1 Stadium Tennis Center April Championships

Girls’ 18 Singles

Merri Kelly; Semifinalist

Ashley Lessen; Quarterfinalist

Nathalie Rodilosso; Quarterfinalist

L1 Sportsplex Hudson Valley April Champions

Girls’ 14 Singles

Denise Lai; Semifinalist

L1 Club Fit JV Westchester April Championships

Boys’ 16 Singles

Lantis Wang; Quarterfinalist

L1 Courtsense at Bogota April Championships

Girls’ 12 Singles

Rebecca Suarez; Round of 16

L1B Sportime Lake Isle April Challenger

Girls’ 18 Singles

Annie Reiner; Champion

L1B Point Set April Challenger

Girls’ 16 Singles

Calista Sha; Champion

L1B Sportime Syosset Challenger

Boys’ 12 Singles

Bennett Bradley; Champion

L1B Hardscrabble Nike Camp Spring Challenger

Girls’ 12 Singles

Alyssa An; Champion

L1B WOTC April Challenger

Boys’ 14 Singles

Scott Fischer; Round of 16

 

Loeb, Rubin Garner ACC Weekly Honors

JMTA stars Noah Rubin of Wake Forest and Jamie Loeb of North Carolina have been named the Atlantic Coast Conference Tennis Players of the Week!

Rubin continued his impressive freshman year with a 4-0 week, including singles and doubles wins to help the Deacons topple North Carolina.

The sophomore Loeb, perfect at 12-0 in ACC singles action and 22-3 overall, helped the second-ranked Tar Heels defeat No. 12 Virginia last Friday, winning her singles and doubles matches.

Read more here.

Stony Brook’s Elizabeth Tsvetkov is the America East Women’s Tennis Player of the Week

Freshman Elizabeth Tsvetkov of Stony Brook has been named the America East Player of the Week by the Division I conference.

In its wrapup of the week, AmericaEast.com noted that Elizabeth did not lose a match, going 4-0 against ranked opponents.

Against the No. 43 ranked in the nation according to the Intercollegiate Tennis Association (ITA) rankings, Tsvetkov teamed up with Kristina Vozniak to win their doubles match (6-3). She then went on to defeat her singles opponent in No. 4 singles 4-6, 7-6, 6-3.

The Seawolves did lose their perfect record the following day against No. 36 Harvard, 5 points to 2.  In the loss, Tsvetkov and Vozniak won again in their doubles match (8-5), and the Brooklyn, New York native completed the undefeated week with a 7-5, 6-0 win.

Tsvetkov’s heroics have helped the Seawolves earn their first national ranking, at No. 53 by the ITA.

Loeb Qualifies For Florida $25K Event

JMTA alum and current University of North Carolina standout Jamie Loeb won three rounds to qualify at the USTA Women’s $25K Plantation Community Tennis Open Challenger  at the Frank Veltri Tennis Center in Plantation, Florida.

Loeb topped Kim-Alice Grajked, 6-2, 1-0 ret., No. 14 seed Jan Abaza, 6-1, 7-5, and Maria Shiskhina, 6-4, 6-4, to earn the spot in the main draw, which continues through Sunday.

Loeb’s first-round main draw matchup is with Arantxa Rus of The Netherlands at 10 a.m. ET Wednesday. Rus is currently ranked at No. 244. Loeb is at No. 575 entering this event.

Last year, Loeb posted a 53-4 overall singles record, including 31-2 in dual matches and 14-0 in ACC, to place as the Nation’s top-ranked women’s tennis player.

Portnoy Singles-Doubles Titles Highlight Weekend Action

Zachary Portnoy swept the singles and doubles titles at Boys 14 at the 1B Grand Slam Holiday Challenger, highlighting the weekend of action for JMTA students January 2-5.

Teddy Truwit won the singles South Back Draw at Boys 12 at the USTA National Winter Championships, while Francesca Karman (Girls 16, L1B EAC’s Winter Challenger) and Katelyn Walker (Girls 16, L1B Stadium Tennis Center Holiday Challenger, Dec. 26) were also champions.

Full results here:

USTA National Winter Championships

Boys’ 12

Teddy Truwit; Won Singles South Back Draw; Round of 32 Doubles

L1B Grand Slam Holiday Challenger

Boys’ 14

Zachary Portnoy; Singles Champion; Doubles Champion

L1B EAC’s Winter Challenger

Girls’ 16 Singles

Francesca Karman; Champion

L1B Stadium Tennis Center Holiday Challenger (Dec. 26th)

Girls’ 16 Singles

Katelyn Walker; Champion

Boys’ 14 Singles

Scott Fischer; Finalist

Blake Frank; Main Draw

Boys’ 16 Singles

George Kaslow; Main Draw

L1 Justin Gimelstob Holiday Championship

Boys’ 18 Singles

Jake Bhangdia; Finalist

Boys’ 16 Singles

Brandon Grill; Round of 16

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; Main Draw

L1B Sportime Lake Isle January Challenger

Girls’ 16 Singles

Daniella Benabraham; Semifinalist

L1B Winter Challenger at Hardscrabble

Boys’ 10 Singles

Dominick Mosejczuk; Quarterfinalist

L1B World Gym January Challenger

Girls’ 12 Singles

Alina Kargin-Utkin; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Sam Scherer; Main Draw

L1B WOTC New Year’s Challenger

Boys’ 18 Singles

Stephen Gruppuso; Main Draw

Battaglia, Wang, Ryan, Okin, Ziets-Segura, Ertel Win Titles

Early holiday celebrations for several JMTA students as six won championships among a strong weekend (Dec. 19-21) of results.

Madison Battaglia

Madison Battaglia

Madison Battaglia won the G18 singles at L1 Eastern Grand Prix at West Rock; Lantis Wang took the B14 singles at +L1 Eastern Grand Prix at New Shrewsbury; Georgia Ryan was the Girls 14 winner at the L1 Eastern Grand Prix at NYJTL; Abigail Okin was the champion at Girls 16 at L1B RSTA December Challenger; Linda Ziets-Segura won G12 singles at L2O Bethpage State Park Winter Open; and Daniel Ertel took the Boys 18 singles at L20 Sportime RI December Open, topping the No. 1 seed.

Full results below:

+L1 Eastern Grand Prix at West Rock

Girls’ 18 Singles

Madison Battaglia; Champion

Ekim Buyuk; Quarterfinalist

Sabrina Barisano; Won four rounds in consolation

Sabrina Xiong; Round of 16; Wd (injured)

Gillian Perrotta; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at New Shrewsbury

Boys’ 14 Singles

Lantis Wang

Lantis Wang

Lantis Wang; Champion

Robbie Werdiger; Quarterfinalist

Marcos Lee; Round of 16

Maxwell Moadel; Round of 16

Harry Portnoy; Round of 16

+L1 Eastern Grand Prix at NYJTL

Girls’ 14 Singles

Georgia Ryan; Champion

Calista Sha; Round of 16

Perene Wang; Won four rounds in consolation

+L1 Eastern Grand Prix at Saw Mill Club

Boys’ 12 Singles

Wesley Zhang; Finalist; defeated the number (2) and (3) seeds

Sam Scherer; Quarterfinalist

Sebastian Sec; Round of 16; won two matches in consolation

Harrison Saladini; Round of 16

Noah Eisenberg; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at APTC

Boys’ 18 Singles

Oliver Sec; 3rd Place

Athell Bennett; Quarterfinalist; won one match in consolation

Jack Turchetta; Quarterfinalist

Ananth Raghavan; Round of 16; won three matches in consolation

Lubomir Cuba; Round of 16

Sean Mullins; Round of 16

Jake Bhangdia; Main Draw; won two matches in consolation

Stephen Gruppuso; Main Draw; won one match in consolation

Michael DeNigris; Main Draw

Maurice Russo; Main Draw

Colin Sacco; Main Draw

Sam Turchetta; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at RWTTC

Girls’ 16 Singles

Merri Kelly; Semifinalist

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist

Victoria Sec; Quarterfinalist

Courtney Kowalsky; Round of 16; won three matches in consolation

Lauren Munari; Round of 16

Chelsea Williams; Main Draw; won one match in consolation

+L1 Eastern Grand Prix at Courtsense at Bogota & TRC

Boys’ 16 Singles

Hayden Cassone; Quarterfinalist

Sean Patrick; Quarterfinalist

Daniel Pellerito; Round of 16; won three matches in consolation

Brandon Grill; Round of 32

Cannon Kingsley; Round of 32

Robert Millman; Round of 32

George Kaslow; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at Sportime Bethpage

Girls’ 12 Singles

Daniella Benabraham; Quarterfinalist; won one match in consolation

Natalie Eordekian; Main Draw; won one match in consolation

L1B RSTA December Challenger

Girls’ 16 Singles

Abigail Okin; Champion

Boys’ 14 Singles

Teddy Brodsky; Semifinalist

Boys’ 12 Singles

Jack Benavides; Semifinalist

Adrien Jippov; Semifinalist

Nicholas Murphy; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Alina Kargin-Utkin; Semifinalist

L1B CMTC December Challenger

Boys’ 18 Singles

Robert Millman; Quarterfinalist

Xavier Pacthod; Main Draw

Boys’ 14 Singles

Ethan Finley; Round of 16

Justin Taub; Main Draw

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Main Draw

Girls’ 18 Singles

Mia Vecchio; Main Draw

L1B Centercourt of Marlboro December Challenger

Boys’ 10 Singles

Astro Pilipovic; Main Draw

L1B LBTC Holiday Challenger

Girls’ 12 Singles

Hailey Lessen; Main Draw

L1B Sportime Randall’s Island December 2014 Challenger

Girls’ 12 Singles

Jordan Ben-Shmuel; Main Draw

Jih Su Ryu; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Main Draw

Girls’ 16 Singles

Katelyn Walker; Main Draw

L2O Bethpage State Park Winter Open

Girls’ 12 Singles

Linda Ziets-Segura; Champion

Isabella Sha; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Marco Segura-Ziets; Main Draw

L20 Sportime RI December Open

Boys’ 18 Singles

Daniel Ertel; Champion; defeated the number (1) seed

Girls’ 14 Singles

Emma Eisenberg; Finalist

Leah Margulies; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Leila Epstein; Finalist

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Semifinalist

Leo Nir; Round of 16

Jonah Nir; Round of 16

Boys’ 14 Singles

Milan Jain; Main Draw

Boys’ 16 Singles

Jackson Trevor; Wd (ill)