Monthly Archives: May 2015

Mets Honor Loeb, Rubin At Citi Field

Fresh off their success at the NCAA Championships last week, Jamie Loeb and Noah Rubin were guests of the New York Mets at Citi Field on Friday. Both were on the field during batting practice, and Loeb was able to nab a baseball and a few autographs, including that of star right fielder Curtis Granderson.

Loeb-Scoreboard-LOObservant viewers on SNY’s broadcast noticed Loeb and Rubin and their guests in the front row for the game vs. the Miami Marlins.

Between innings, the SNY scoreboard introduced the crowd to Loeb, to a strong ovation.

Rubin was also a guest at Citi Field last year after winning the Wimbledon juniors.

Jamie Loeb Wins NCAA Women’s Singles Championship; Rubin Runner Up

Jamie Loeb won the NCAA Division I Women’s Tennis Championship, held at Baylor University’s Hurd Tennis Center, Monday. The University of North Carolina sophomore Loeb, seeded No. 7, closed out Carol Zhao of Stanford, 6-2, 4-6, 6-1 in the final for her fifth three-set win in her six matches. Noah Rubin of Wake Forest advanced to the men’s finals before falling to Ryan Shane of the University of Virginia, 3-6, 7-6 (4), 6-1.

Loeb, who was the UNC Athlete of the Year and ACC Women’s Tennis Player of the Year in her second year in Chapel Hill after ranking No. 1 in the country as a freshman, led in the first set before play was moved indoors because of inclement weather. Zhao, who entered the event seeded second, rallied from 2-4 to win the second set before Loeb finished the match off in the third.

After taking the first set, No. 7 seed Rubin had a chance at 5-4 to close out the match on his serve, but was broken by No. 8 Shane, who went on to win the tiebreaker at 7-4 and cruised to the third-set win.

Rubin, Loeb Advance To Today’s NCAA Singles Championships

JMTA stars Noah Rubin and Jamie Loeb won semifinal matches on Sunday and will both play for NCAA singles championships today. Fans can view both matches LIVE from the Hurd Tennis Center on the Baylor Univ. campus.

Rubin, seeded No. 7 entering the event takes on No. 8 Ryan Shane from ACC foe Virginia. Loeb, also seeded at No. 7, will battle No. 2 seed Carol Zhao of Stanford.

Rubin dispatched unseeded Virginia’s Thai Kwiatkowski, 6-4, 6-4, on Sunday to reach today’s final. Loeb rallied to win, 4-6, 6-4, 6-2 over No. 9 Stephanie Wagner of Miami.

Zoo Tennis has the full story here.

Three Empire Cup Winners, Four Finalists Highlight Weekend Results

Three Empire Cup champions (plus four finalists) are among the top performances by JMTA students the weekend of May 16-18.

Loren Haukova (Girls 18), Sebastian Sec (Boys 12) and Ty Switzer (Boys 12) were all winners at the Empire Cup. Finalists included Jake Bhangdia (Boys 18), Daniel Pellerito (Boys 16), Francesca Karman (Girls 14) and Michelle Sorokko (Girls 16).

Champions at other events over the weekend included Noah Eisenberg (Boys 12, L1B Sportime Bethpage May Challenger), Xavier Pacthod (pictured above, Boys 18, L1B Armonk May Challenger), Sam Scherer (Boys 12, L1B Sportime HI May Challenger), Hannah Abraham (Girls 16, L2R Sportime Syosset May LI Regional) and Dominick Mosejczuk (Boys 12, L2O Sportime Randall’s Island May Open).

Full Results:

Loren Haukova; Champion –Girls’ 18

Sebastian Sec; Champion – Boys’ 12

Ty Switzer; Champion – Boys’ 12

Jake Bhangdia; Finalist – Boys’ 18

Daniel Pellerito; Finalist – Boys’ 16

Francesca Karman; Finalist – Girls’ 14

Michelle Sorokko; Finalist – Girls’ 16

Ananth Raghavan; 3rd Place – Boys’ 18

Sean Wei; 3rd Place – Boys’ 16

Georgia Ryan; 3nd Place – Girls’ 16

Chelsea Williams; 3nd Place – Girls’ 16

Daniella Benabraham; 3rd Place – Girls’ 12

Athell Bennett; 4th Place – Boys’ 18

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist – Girls’ 16

Merri Kelly; Quarterfinalist – Girls’ 16

Courtney Kowalsky; Quarterfinalist – Girls’ 16

Ashley Lessen; Quarterfinalist – Girls’ 16

Nathalie Rodilosso; Quarterfinalist –Girls’ 16

Billy Suarez; Quarterfinalist – Boys’ 14

Joseph Wilkanowski; Round of 16 – Boys’ 14

Hayden Cassone; Consolation Winner – Boys’ 16

Marcos Lee; Consolation Winner – Boys’ 14

Tristan Taylor; Consolation Winner – Boys’ 14

Solomon Brown; Consolation Winner – Boys’ 12

Sam Turchetta; Consolation Finalist – Boys’ 18

Shawn Jackson; won one consolation match – Boys’ 16

Lantis Wang; Main Draw – Boys’ 16

Katherine Kachkarov; Main Draw –Girls’ 16

Donovan Brown; Main Draw – Boys’ 14

Maxwell Kachkarov; Main Draw – Boys’ 14

Jeffrey McCready; Main Draw – Boys’ 14

Robbie Werdiger; Main Draw – Boys’ 14

Wesley Zhang; Main Draw – Boys’ 14

Perene Wang; Main Draw – Girls’ 14

Kassia Taylor; Main Draw – Girls’ 12

Julia Werdiger; Main Draw – Girls’ 12

 

L1B Sportime Bethpage May Challenger

Boys’ 12 Singles

Noah Eisenberg; Champion

Alex Vinsky; Finalist

L1B Armonk May Challenger

Boys’ 18 Singles

Xavier Pacthod; Champion

Boys’ 14 Singles

Scott Fischer; Semifinalist

L1B Sportime HI May Challenger

Boys’ 12 Singles

Sam Scherer; Champion

Girls’ 12 Singles

Dana Livson; Finalist

L1B Stadium Tennis Center May Challenger

Girls’ 14 Singles

Natalie Eordekian; Finalist

Boys’ 12 Singles

Astro Pilipovic; Finalist

Julian Fente; Semifinalist

L1B Sportime Quogue May Challenger

Boys’ 14 Singles

Sachin Palta; Semifinalist

L1B Cunningham Park Tennis Center May Challenger

Boys’ 18 Singles

George Kaslow; Semifinalist

L1B APTC May Challenger

Boys’ 16 Singles

Maxwell Moadel; Semifinalist

L1B Anuj Agarwal Memorial Challenger at Deer Park

Boys’ 14 Singles

Justin Oresky; Semifinalist

L1B Gameset Tennis Spring Open

Boys’ 16 Singles

Gregory Coe; Quarterfinalist

Dominick Mosejczuk

Dominick Mosejczuk

L2O TI Academy May Open

Boys’ 14 Singles

Noah Kaye; Finalist

L2O Sportime Randall’s Island May Open

Boys’ 12 Singles

Dominick Mosejczuk; Champion

L2R Sportime Syosset May LI Regional

Girls’ 16 Singles

Hannah Abraham; Champion

Eisenberg, Wang, Zhang, Werdiger Win Titles

Four JMTAers won championships in action around the region last weekend (ending 5/10).

Noah Eisenberg (Boys 12, L1B Sportime Syosset May Challenger), Lantis Wang (Boys 16, L1B May Challenger at Hardscrabble) and Julia Werdiger (Girls 10, L2O TI Academy Series) won singles crowns, while Wesley Zhang (Boys 14, L1B & Adult On Serve Springtime Challenger) was a doubles titleist.

Full results:

L1B Sportime Syosset May Challenger

Boys’ 12 Singles

Noah Eisenberg; Champion

Alex Vinsky; Finalist

L1B May Challenger at Hardscrabble

Boys’ 16 Singles

Lantis Wang; Champion

L1B & Adult On Serve Springtime Challenger

Boys’ 14

Wesley Zhang; Doubles Champion

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Semifinalist

L1B Jericho/Westbury May Challenger

Girls’ 18 Singles

Katherine Kachkarov; Semifinalist

10U L1B May Hardscrabble Challenger

Boys’ 10 Singles

Dominick Mosejczuk; Semifinalist

L1B Stadium Tennis Center May Challenger

Boys’ 12 Singles

David Hendon; Quarterfinalist

L1B Bethpage State Park May Challenger

Boys’ 14 Singles

Joseph Wilkanowski; Quarterfinalist

Zachary Portnoy; Round of 16

L2O TI Academy Series

Julia Werdiger; Champion

SPORTIME/JMTA Directors and Coaches Search For Future Students and Champions at Scholarship Tryouts at SPORTIME Syosset, the Long Island Home of JMTA, June 27, 2015

Young hopefuls from across Long Island will be out in force at SPORTIME Syosset, the Long Island home of JMTA, on Saturday, June 27, to try out for a full scholarship to attend JMTA at SPORTIME Syosset for the 2015-16 season. The day begins with registration at 9 a.m., with a variety of tryout evaluation sessions concluding at approximately 1 p.m.

The tryout, open to players ages 6-16, will be led by an Assessment Committee made up of SPORTIME/JMTA Directors and Coaches.  The Committee will evaluate players as they participate in tennis drills, athletic assessments, and play matches.  The scholarship winner will be notified by July 6.

SPORTIME Syosset /JMTA is located at 75 Haskett Drive in Syosset.  Parents of interested players can register online at http://www.sportimeny.com/entry.php, can email JMTATryout@SportimeNY.com or can call 516/364-2727 for more information or to register in person.  Updates will also be posted online at www.SportimeNY.com/Syosset-Tennis.  The registration deadline is June 15 at 5 p.m. ET.

There is no fee to try out, but entrants must pre-register.  Proper tennis attire is required.   Players will have access to locker room and shower facilities. SPORTIME Syosset features a full-service, on-site pro shop, as well as stringing services. Water and Titan Tea ™, the official tea of the JMTA, will be available on court and vending on-site.

“Our tryouts have been very successful in recent years,” said JMTA Director Lawrence Kleger. “The scholarship students we have found at recruitment events at our JMTA locations have performed very well.  We are excited to meet another crop of hopefuls and award a full scholarship this summer for next season.”

McEnroe, Students Take Part In Randall’s Island Riverkeeper Sweep

John McEnroe and Academy students were among the army of volunteers clearing trash and removing invasive plants at Randall’s Island Park today.

Riverkeeper is a member-supported watchdog organization dedicated to defending the Hudson River and its tributaries and protecting the drinking water supply of nine million New York City and Hudson Valley residents.

McEnroe was joined by (see photo above) Sabrina Xiong, Madison Battaglia, Felipe Osses-Konig and Oliver Sec.

Among the work they performed were clearing invasive plants and litter from Little Hell Gate Saltwater Marsh, a rare, 5-acre habitat on the Harlem River; an urban forest (and former Christmas tree dump site) up the slope from the marsh, and the Little Hell Gate Freshwater Wetland, which helps filter stormwater runoff from the island’s playing fields.

Pellerito, Wang, Lee, Brown Win Titles Week Ending May 3

Four more JMTA students took titles over the past weekend ending May 3 as Daniel Pellerito, Lantis Wang, Marcos Lee and Solomon Brown were tournament winners.

Pellerito was the Boys 18 champ at L1B Sportime Lynbrook May Challenger; Wang claimed the Boys 16 crown at the L1B Sportime Harbor Island May Challenger; Lee won at Boys 14 at L1B CourtSense Springtime Challenger at Bogota RC; and Brown was the champion at Boys 14 singles at L2R + 8U Playday NYJTL May Metro Regional.

Full results:

L1 10U West Side Tennis Club Spring Championships

Girls’ 10

Sophia Cisse; Singles Semifinalist; 3rd Place Doubles

Eleanor Apps; 3rd Place Doubles

Catherine Karman; Round of 16 Singles; Doubles Semifinalist

Julia Werdiger; Singles Finalist; Doubles Finalist

Linda Ziets-Segura; Round of 16 Singles

Boys’ 10

Harrison Gradin; Singles Quarterfinalist

Marco Ziets-Segura; Round of 16 Singles

L1B Sportime Lynbrook May Challenger

Boys’ 18 Singles

Daniel Pellerito; Champion

L1B Sportime Harbor Island May Challenger

Boys’ 16 Singles

Lantis Wang; Champion

Girls’ 16 Singles

Perene Wang; Semifinalist

L1B CourtSense Springtime Challenger at Bogota RC

Boys’ 14 Singles

Marcos Lee; Champion

Blake Frank; Finalist

Sidharth Chawla; Round of 16

Scott Fischer; Round of 16

Girls’ 10 Singles

Diya Chawla; Quarterfinalist

L1B Point Set May Challenger

Boys’ 14 Singles

Gunnar Overstrom; Quarterfinalist

L2R + 8U Playday NYJTL May Metro Regional

Boys’ 14 Singles

Solomon Brown; Champion

Boys’ 16 Singles

Jeffrey McCready; Finalist

Donavan Brown; Semifinalist

Stony Brook’s Tsvetkov Earns Top America East Frosh Honors

Stony Brook’s Elizabeth Tsvetkov was voted the 2015 America East Rookie of the Year and was also selected to the all-Conference First Team.

Tsvetkov finished with a 6-1 record against America East opponents, including going 2-0 against Binghamton and Albany’s No. 5 singles players in the conference championship. In addition, Tsvetkov competed in doubles with fellow freshman teammate Kristina Vozniak and went 4-0 in America East conference play, with one match going unfinished.

She also led the Seawolves in dual matches with 14 wins and 22 singles wins overall.

She helped SBU to its fourth straight America East title and NCAA Tournament appearance.

Battaglia, Golovin, Switzer, Sorokko Win Titles at Empire Cup; Hohmann, Mirabella, Jain, Pacthod Also Winners

Four JMTA players took titles over the April 24-26 weekend, as Madison Battaglia (Girls 18), Jessica Golovin (Girls 18), Ty Switzer (Boys 12) and Michelle Sorokko (Girls 16) were all Champions.

Four others won other events, as Ronald Hohmann won the Boys 16s at L1B Sportime Syosset Challenger, Danielle Mirabella took Girls 18 at L1B Sportime Bethpage Spring Challenger, Milan Jain won Boys 14 singles at L2O Sportime RI April Open and Audrey Pacthod won Girls 14s at L1B Armonk Sports Center’s April Challenger.

Full results:

Empire Cup Results

Madison Battaglia; Champion -Girls’ 18

Jessica Golovin; Champion Girls’ 18

Michelle Sorokko; Champion- Girls’ 16

Ty Switzer; Champion- Boys 12

Loren Haukova; Finalist Girls’ 18

Nathalie Rodilosso; Finalist- Girls’ 16

Sam Turchetta; Finalist Boys’18

Daniel Pellerito; Finalist Boys’ 16

Daniella Benabraham; Finalist Girls’ 12

Sean Wei; Finalist– Boys’ 16

Athell Bennett; Finalist- Boys’18

Sebastian Sec; 3rd Place- Boys’ 12

Anna Brylin; 3rd Place-Girls’ 18

Brianna Williams; Semifinalist-Girls’ 16

Sean Patrick; Semifinalist- Boys’ 18

Jake Bhangdia; Semifinalist– Boys’ 18

Sean Mullins; Semifinalist– Boys’ 18

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist– Girls’ 16

Ashley Lessen; Quarterfinalist– Girls’ 16

Kassia Taylor; Quarterfinalist– Girls’ 12

Daniel Weitz; Quarterfinalist– Boys’ 16

Alexander Karman; Quarterfinalist– Boys’ 12

Colin Sacco; Quarterfinalist-Boys’ 18

Francesca Karman; Quarterfinalist- Girls’ 14

Georgia Ryan; Consolation Winner– Girls’ 16

Chelsea Williams; Consolation Winner– Girls’ 16

Ananth Raghavan; Consolation Winner– Boys’ 18

Rebecca Suarez; Consolation Winner– Girls’ 12

Kabir Rajpal; Consolation Winner– Boys’ 14

Alex Vinsky; Consolation Winner– Boys’ 12

Merri Kelly; Round of 16– Girls’ 16

Denise Lai; Round of 16– Girls’ 14

Courtney Kowalsky; Round of 16– Girls’ 16

Victoria Sec; Round of 16– Girls’ 16

Sachin Palta; Round of 16– Boys’ 12

Astro Pilopovic; Round of 16– Boys’ 12

Lantis Wang; Round of 16– Boys’ 16

Diana McCready; Round of 16– Girls’ 14

Perene Wang; Round of 16– Girls’ 14

Natalie Eordekian; Round of 16– Girls’ 12

Billy Suarez; Round of 16– Boys’ 14

Tristan Taylor; Round of 16– Boys’ 14

Maxwell Kachkarov; Round of 16– Boys’ 14

Marcos Lee; Round of 16– Boys’ 14

Joseph Wilkanowski; Round of 16– Boys’ 14

Jeffrey McCready; Round of 16– Boys’ 14

Robbie Werdiger; won two consolation matches- Boys’ 14

Katherine Kachkarov; won two consolation matches- Girls’ 14

Maranda Sears; won one consolation match- Girls’ 16

Luca Demare; won one consolation match- Boys’ 12

Sam Scherer; won one consolation match-Boys’ 12

Wesley Zhang; won one consolation match- Boys’ 12

Lauren Munari; Main Draw- Girls’ 16

Shawn Jackson; Main Draw- Boys’ 16

Dana Livson; Main Draw- Girls’ 12

Julie Werdiger; Main Draw- Girls’ 12

Zachary Portnoy; Main Draw- Boys’ 14

Blake Frank; Main Draw- Boys’ 14

Sujay Sharma; Main Draw- Boys’ 14

 

 

L1B Sportime Syosset Challenger

Boys’ 16 Singles

Ronald Hohmann; Champion

David Ammendola; Semifinalist

 

 

L1B Sportime Bethpage Spring Challenger

Girls’ 18 Singles

Danielle Mirabella; Champion

Rachel Weiss; Semifinalist

Boys’ 18 Singles

Stephen Gruppuso; Finalist

L2O Sportime RI April Open (April 17th– 26th)

Boys’ 14 Singles

Milan Jain; Champion

Dylan Charles; Finalist

Murat Gulcelik; Semifinalist

Girls’ 12 Singles

Blakely Duskin; Semifinalist

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Semifinalist

L1B Armonk Sports Center’s April Challenger

Boys’ 14 Singles

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Champion

Scott Fischer; Quarterfinalist

Boys’ 18 Singles

Zachary Kaplan; Finalist