Brachman, Xiong, Sec, Pellerito Claim Titles At Sweet 16 Events In Upstate N.Y.

More than 25 JMTA students from the Bethpage, Lake Isle and Randall’s Island locations competed at last weekend’s Sweet 16 events in five different upstate N.Y. venues. Four claimed titles and four finished in third or second place in their respective age brackets.

Spencer Brachman (Bethpage) was the biggest winner, taking both the singles and doubles championships at Boys 12 in Latham. Doubles titles were also won by Sabrina Xiong (Randall’s) in Girls 18 at Binghamton, Oliver Sec (Randall’s) in Boys 18 in Pittsford and Danny Pellerito (Bethpage) in Boys 14 in Latham.

Other finalists were Xiong (18 singles), Sasha Bekirova (Randall’s; singles and doubles 14’s in Latham), Pellerito (14’s singles), Ronald Hohmann (Bethpage; 14’s doubles in Latham) and Noah Edelman (Randall’s; 12’s singles in Latham).

Full results are as follows:

Girls 18 (Binghamton, NY)
Sabrina Xiong (Randall’s) Singles Finals; Doubles Champion
Christina Puccinelli (Randall’s) 1 win in Consolation

Girls 16 (Rochester, NY)
Loren Haukova (Randall’s) Singles Quarterfinals; 2 Wins in Consolation
Brianna Williams (Randall’s) Singles Quarterfinals; 1 win in Consolation
Ashley Lessen (Bethpage) Main Draw Singles

Girls 14 (Latham, NY)
Sasha Bekirova (Randall’s) Singles Finals; Doubles Finals
Georgia Ryan (Randall’s) Singles Quarterfinals; 1 Win in Consolation

Girls 12 (Latham, NY)
Perene Wang (Randall’s) Main Draw Singles

Boys 18 (Pittsford, NY)
Oliver Sec (Randall’s) Singles 3rd Place;  Doubles Champion
Felipe Osses-Konig (Randall’s) 2 wins in consolation
Lubo Cuba (Bethpage) Main Draw Singles; Doubles Semifinals

Boys 16 (Schnectady, NY)
Athell Bennet (Bethpage) Singles 3rd Place
Patrick Hannity (Bethpage) 2 Wins in Consolation

Boys 14 (Latham, NY)
Danny Pellerito (Bethpage) Singles Finals; Doubles Champion
Sean Wei (Lake Isle) Singles 3rd Place
Ronald Hohmann (Bethpage) 2 Wins in Consolation; Doubles Finals
Cannon Kingsley (Bethpage) 2 Wins in Consolation
Neel Raj (Bethpage) Main Draw Singles
Luke Smith (Lake Isle) Main Draw Singles; Doubles Semifinals

Boys 12 (Latham, NY)
Spencer Brachman (Bethpage) Singles Champion; Doubles Champion
Noah Edelman (Randall’s) Singles Finals; Doubles Semifinals
Max Moadel (Bethpage) 3 Wins in Consolation Semifinals
Harry Portnoy (Randall’s) 2 Wins in Consolation
Harrison Saladini (Randall’s) 1 Win in Consolation