JMTA Tournament Team Excels At Eastern Super Six

JMTA brought a strong contingent to the Eastern Super Six in Syracuse, with several standout performances. Brianna Williams earned third place in 18’s and Loren Haukova was the consolation champion in 16’s.

“It was great having the girls involved in the G14’s, G16’s and G18’s practicing together in the mornings and supporting each other during the matches at the Eastern Super-Six tournament in Syracuse”, said Coach Greg Bolitsky. “There was a real sense of JMTA Tournament Team camaraderie and enthusiasm both on and off the court.”

The next JMTA Tournament Team trip is to the +L1 Eastern Grand Prix in Albany, Oct. 17-19 and 24-26.

Here are other JMTA student results from the weekend:

Girls 18 (Liverpool, NY – Tennis-N-Gear)
Madison Battaglia; No.1 seed; Singles Champion
Brianna Williams; Singles Semifinalist
Ekim Buyuk; reached the Quarterfinals; 2 wins in consolation
Shayna Spooner; Main Draw Singles; Consolation Champion

Girls 16 (Syracuse, NY – Drumlins Tennis Club)
Michelle Sorokko; Reached the Quarterfinals
Loren Haukova; Main Draw Singles; Consolation Champion
Victoria Sec; reached the Round of 16; 2 wins in consolation
Ashley Lessen; reached the Round of 16
Aleksandra Bekirova; Main Draw Singles; 1 win in consolation
Lauren Munari; reached the Round of 16; 1 win consolation
Courtney Kowalsky; Main Draw Singles; 1 win in consolation

Girls 14 (Syracuse, NY – Drumlins Tennis Club)
Katherine Kachkarov;; reached the Quarterfinals and was defeated by the No.1 seed; 1 win in consolation
Merri Kelly; Main Draw Singles; 3 wins in consolation
Katelyn Walker; Main Draw Singles
Chelsea Williams; Main Draw Singles

Boys 18 (Williamsville, NY – Village Glenn)
Felipe Osses-Konig; reached the Round of 16;  1 win in consolation
Athell Bennett; Main Draw Singles; 1 win in consolation
Ananth Raghaven; Main Draw Singles; 2 wins consolation
Jake Bhangdia; Main Draw Singles; 1 win in consolation
Michael DeNigris; reached the Round of 16
Sean Mullins; Main Draw Singles
Maurice Russo; Main Draw Singles

Boys 16 (Pittsford, NY – Mendon Racquet and Pool Club)
Sean Wei; reached the Round of 16 and was defeated by No.1 seed; Consolation Champion
Colin Sacco; reached the Round of 16; 1st round win over No.8 seed
Sean Patrick; reached the Round of 16

Boys 14 (Rochester, NY – Midtown Athletic Club)
Cannon Kingsley; reached the finals and took 2nd place; Singles Finalist
Ronald Hohmann; defeated in Singles Semifinals by the player who went on to win the tournament; Singles Semifinalist
Shawn Jackson; reached the Round of 16 and was defeated by the No.1 seed
Neel Raj; reached the Round of 16; 1 win in consolation
Lantis Wang; Reached the Quarterfinals and was defeated by No1 seed

Boys 12 (Williamsville, NY – Village Glenn)
Ty Switzer; reached the Round of 16
Sebastian Sec; reached the Round of 16; 1 win in consolation
Sidharth Chawla; Main Draw Singles; 3 wins in consolation
Maxwell Kachkarov; Main Draw Singles; 2 wins in consolation
Wesley Zhang; Main Draw Singles; 1 win in consolation