Patrick, Pellerito, Sahakyan, Portnoy Gain Titles In Tourney Play

Four JMTA students won titles over the Oct. 17-19 weekend, including Sean Patrick (Boys 18) and Daniel Pellerito (Boys 16) at the L1B APTC October Challenger), Nikolay Sahakyan (Boys 12, L1B October Challenger at New Rochelle Racquet Club) and Alex Portnoy (Boys 14, L20 Sportime Bethpage October Regional). Sahakyan upended the No. 2, 3 and 4 seeds on the way to the championship.

Patrick beat fellow JMTA student Aziz Rashidzada after the latter topped the No. 1 seed to get to the final. Pellerito also took an all-JMTA final over Xavier Pacthod.

Others reaching finals in tournaments include Tristan Taylor (Boys 14, L1B APTC October Challenger), Austin Egna (Boys 16, L1B Blueberry Pie Classic), and Michael DeNigris (Boys 18) and Nathalie Rodilosso (Girls 18) at the L1B CMTC Autumn Challenger.

Full results below:

L1B APTC October Challenger
Boys’ 18 Singles
Sean Patrick; Champion
Aziz Rashidzada; Finalist; defeated the number (1) seed in the semifinals
Nikhil Raj; Quarterfinalist
Boys’ 16 Singles
Daniel Pellerito; Champion
Xavier Pacthod; Finalist
Peter Frelinghuysen; Quarterfinalist
Girls’ 16 Singles
Katherine Kachkarov; Semifinalist; defeated the number (2) seed in the quarterfinals
Sabrina Abrams; Semifinalist
Katelyn Walker; Quarterfinalist
Boys’ 14 Singles
Tristan Taylor; Finalist
Maxwell Kachkarov; Semifinalist; defeated the number (2) seed in the quarterfinals
Dylan Charles; Quarterfinalist
Girls’ 12 Singles
Kassia Taylor; Quarterfinalist

L1B October Challenger at New Rochelle Racquet Club
Boys’ 12 Singles
Nikolay Sahakyan; Champion; defeated the number (2), (3), and (4) seeds.

L1B Blueberry Pie Classic
Boys’ 16 Singles
Austin Egna; Finalist; defeated the number (2) seed in the semifinals
Max Egna; Quarterfinalist

L1B October CourtSense at Bogota & Tenafly Racquet Club
Boys’ 14 Singles
Harrison Saladini; Quarterfinalist
Zachary Portnoy; Round of 16 Singles
Ethan Finley; Round of 16 Singles

L1B CMTC Autumn Challenger
Boys’ 18 Singles
Michael DeNigris; Finalist
Girls’ 18 Singles
Nathalie Rodilosso; Finalist
Boys’ 12 Singles
Bradley Bennett; Semifinalist

L1B Sportime Lynbrook October Open
Girls’ 14 Singles
Janelle Chen; Quarterfinalist

L1B Armonk Autumn Challenger
Boys’ 18 Singles
Daniel Neeson; Quarterfinalist

L20 Sportime Bethpage October Regional
Boys’ 14 Singles
Alex Portnoy; Champion; defeated the number (1) seed in the semifinals
Girls’ 14 Singles
Julia Kinalis; Semifinalist
Girls’ 12 Singles
Diana Frelinghuysen; Semifinalist
Alfonso Laffont; Quarterfinalist
Boys’ 12 Singles
Nicholas Laffont; Semifinalist