Chikvashvili, Kowalsky NYS HS Championships Highlight Title-Filled Weekend At JMTA

Ester Chikvashvili of East Hollow Hills East HS and Courtney Kowalsky of Oyster Bay HS won the New York State girls singles and doubles championships, respectively, on Monday. Chikvashvili topped Tomo Iwasaki of Edgemont to take the singles title, while Kowalsky teamed with her school teammate Celeste Matute for the doubles win.

The crowns highlighted a championship-filled weekend, which also included an Empire Cup National Doubles wins by Sean Wei at Boys 16, Georgia Ryan and Chelsea Williams (toppling the No. 1, 2 and 3 seeds in the process!) at Girls 14, Michelle Sorokko in Girls 16 and Madison Battaglia and Sabrina Xiong at Girls 18s.

Other titles were won by Perene Wang at Girls 14 at the L1B Stadium Tennis Center October Challenger (defeating finalist JMTAer Kassia Taylor), Eleanor Apps at Girls 10 at the L1B CourtSense at Bogota Racquet Club October Challenger and Audrey Pachod at boys 14 at L1B Hardscrabble October Challenger.

Full results follow.

NY STATE HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS
Women’s Varsity Singles
Ester Chikvashvili; State Champion

Women’s Varsity Doubles
Courtney Kowalsky; State Champion

Empire Cup National Doubles at APTC

Boys’ 16 Doubles
Sean Wei; Champion
Daniel Pellerito; Finalist; defeated (3) and (5) seeds
Hayden Cassone; Round of 16; Consolation Semifinalist
Brandon Grill; Round of 16
Sean Patrick; Round of 16
George Kaslow; Main Draw
Shawn Jackson; Main Draw

Girls’ 14 Doubles
Georgia Ryan; Champion; defeated the number (1), (2), and (3) seeds
Chelsea Williams; Champion; defeated the number (1), (2), and (3) seeds
Katherine Kachkarov; Quarterfinalist; won one match in the consolation

Girls’ 16 Doubles
Michelle Sorokko; Champion
Aleksandra Bekirova; Semifinalist; 3rd place
Nathalie Rodilosso; Quarterfinalist; won two matches in consolation
Lauren Munari; Quarterfinalist
Ashley Lessen; Quarterfinalist

Girls’ 18 Doubles
Madison Battaglia; Champion
Sabrina Xiong; Champion

Boys’ 12 Doubles
Wesley Zhang; Finalist; defeated the number (1) seed
Ty Switzer; Quarterfinalist
Harrison Saladini; Round of 16; won one match in the consolation
Sidarth Chawla; Main Draw
Sebastian Sec; Main Draw

Boys’ 14 Doubles
Neel Raj; Quarterfinalist
Lantis Wang; Quarterfinalist
Jeffrey McCready; Main Draw; Consolation Semifinalist
Harry Portnoy; Main Draw; Consolation Semifinalist
Sujay Sharma; Round of 16
Noah Edelman; Round of 16
Robbie Werdiger; Round of 16
Maxwell Kachkarov; Main Draw; won one match in the consolation
Alex Portnoy; Main Draw; won one match in the consolation

Girls’ 12 Doubles
Rebecca Suarez; Main Draw; won one match in consolation
Julia Werdiger; Main Draw; Won one match in consolation

Boys’ 18 Doubles
Colin Sacco; Finalist
Sean Mullins; Semifinalist
Jake Bhangdia; Main Draw; won one match in consolation
Ananth Raghavan; Main Draw; won one match in consolation

L1B Stadium Tennis Center October Challenger

Girls’ 14 Singles
Perene Wang; Champion
Kassia Taylor Finalist

L1B CourtSense at Bogota Racquet Club October Challenger

Girls’ 10 Singles
Eleanor Apps; Champion
L1B Hardscrabble October Challenger

Boys’ 14 Singles
Audrey Pachod; Champion

Boys’ 12 Singles
Jasper Hunt; Finalist
L1B CMTC Halloween Challenger

Boys’ 16 Singles
Ronald Hohmann; Finalist
L1B Centercourt Morristown Fall Challenger

Boys’ 14 Singles
Blake Frank; 3rd Place
L1B Stadium Tennis Center October Challenger

Boys’ 14 Singles
Tristan Taylor; Semifinalist
Noah Kaye; Round of 16

L1B October Challenger at New Rochelle Racquet Club

Girls’ 16 Singles
Cosima Boettner; Semifinalist
Fiona Boettner; Semifinalist
L20 Sportime Syosset November Open

Girls’ 14 Singles
Leah Margulies; Finalist

Girls’ 16 Singles
Natalie Margulies; Finalist
L20 Sportime Syosset November Open

Boys’ 14 Singles
Zachary Chan; Finalist

NY STATE HIGH SCHOOL CHAMPIONSHIPS

Women’s Varsity Singles

Esther Chikvashvilli; State Champion

Women’s Varsity Doubles

Courtney Kowalsky; State Champion

Empire Cup National Doubles at APTC

Boys’ 16 Doubles

Sean Wei; Champion

Daniel Pellerito; Finalist; defeated (3) and (5) seeds

Hayden Cassone; Round of 16; Consolation Semifinalist

Brandon Grill; Round of 16

Sean Patrick; Round of 16

George Kaslow; Main Draw

Shawn Jackson; Main Draw

Girls’ 14 Doubles

Georgia Ryan; Champion; defeated the number (1), (2), and (3) seeds

Chelsea Williams; Champion; defeated the number (1), (2), and (3) seeds

Katherine Kachkarov; Quarterfinalist; won one match in the consolation

Girls’ 16 Doubles

Michelle Sorokko; Champion

Aleksandra Bekirova; Semifinalist; 3rd place

Nathalie Rodilosso; Quarterfinalist; won two matches in consolation

Lauren Munari; Quarterfinalist

Ashley Lessen; Quarterfinalist

Girls’ 18 Doubles

Madison Battaglia; Champion

Sabrina Xiong; Champion

Boys’ 12 Doubles

Wesley Zhang; Finalist; defeated the number (1) seed

Ty Switzer; Quarterfinalist

Harrison Saladini; Round of 16; won one match in the consolation

Sidarth Chawla; Main Draw

Sebastian Sec; Main Draw

Boys’ 14 Doubles

Neel Raj; Quarterfinalist

Lantis Wang; Quarterfinalist

Jeffrey McCready; Main Draw; Consolation Semifinalist

Harry Portnoy; Main Draw; Consolation Semifinalist

Sujay Sharma; Round of 16

Noah Edelman; Round of 16

Robbie Werdiger; Round of 16

Maxwell Kachkarov; Main Draw; won one match in the consolation

Alex Portnoy; Main Draw; won one match in the consolation

Girls’ 12 Doubles

Rebecca Suarez; Main Draw; won one match in consolation

Julia Werdiger; Main Draw; Won one match in consolation

Boys’ 18 Doubles

Colin Sacco; Finalist

Sean Mullins; Semifinalist

Jake Bhangdia; Main Draw; won one match in consolation

Ananth Raghavan; Main Draw; won one match in consolation

L1B Stadium Tennis Center October Challenger

Girls’ 14 Singles

Perene Wang; Champion

Kassia Taylor Finalist

L1B CourtSense at Bogota Racquet Club October Challenger

Girls’ 10 Singles

Eleanor Apps; Champion

L1B Hardscrabble October Challenger

Boys’ 14 Singles

Audrey Pachod; Champion

Boys’ 12 Singles

Jasper Hunt; Finalist

L1B CMTC Halloween Challenger

Boys’ 16 Singles

Ronald Hohmann; Finalist

L1B Centercourt Morristown Fall Challenger

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; 3rd Place

L1B Stadium Tennis Center October Challenger

Boys’ 14 Singles

Tristan Taylor; Semifinalist

Noah Kaye; Round of 16

L1B October Challenger at New Rochelle Racquet Club

Girls’ 16 Singles

Cosima Boettner; Semifinalist

Fiona Boettner; Semifinalist

L20 Sportime Syosset November Open

Girls’ 14 Singles

Leah Margulies; Finalist

Girls’ 16 Singles

Natalie Margulies; Finalist

L20 Sportime Syosset November Open

Boys’ 14 Singles

Zachary Chan; Finalist