Williams, Werdigers, Seklir, Sorokko, Grill Win Titles

Thanksgiving weekend brought a few more titles for JMTA students, including four singles championships and two doubles crowns.

Chelsea Williams defeated the No. 3 and No. 5 seeds en route to the singles championship at Girls 16 at the L1B Mendham Thanksgiving Tournament. Julia Werdiger (8 years old!) upended the top two seeds in winning the Girls 12 singles at L1B Sportime Schenectady Thanksgiving Challenger. Her brother Robbie, 13 years old, won the Boys 16 singles at the same event, topping the No. 1 and No. 3 seeds in the process. Ben Seklir took Boys 12 at the L3 Sportime RI November UPS.

Doubles winners were Michelle Sorokko at Girls 16 at the USTA National Selection Tournament – November in Glen Cove and Brandon Grill in Boys 16 at the L1B Mendham Thanksgiving Tournament.

Full results follow:

USTA National Selection Tournament – November – Norcross, Georgia

Boys’ 14

Cannon Kingsley; Singles Finalist; Doubles Finalist

USTA National Selection Tournament – November – West Point, NY

Girls’ 18

Madison Battaglia; Quarterfinalist Singles; Quarterfinalist Doubles

Brianna Williams; Round of 32 Singles; Round of 16 Doubles

Sabrina Barisano; Round of 32 Singles; Main Draw Doubles

Gillian Perrotta; Main Draw Singles; won one match in consolation; Main Draw Doubles

USTA National Selection Tournament – November – Dayton, OH

Boys’ 14

Ronald Hohmann; Singles Semifinalist; 3rd Place; Doubles Quarterfinalist

Lantis Wang; Round of 16 Singles; Consolation Finalist; Doubles Quarterfinalist

Girls’ 14

Georgia Ryan; Consolation Champion; Doubles Quarterfinalist

Merri Kelly; Singles Quarterfinalist; Doubles Semifinalist; 4th place

Katherine Kachkarov; Round of 32 Singles; won three matches in consolation; Doubles Semifinalist; 4th Place

Perene Wang; Main Draw Singles; won two matches in consolation; Round of 16 Doubles

USTA National Selection Tournament – November – Glen Cove, NY

Girls’ 16

Loren Haukova; Round of 16 Singles; Main Draw Doubles

Michelle Sorokko; Round of 32 Singles; Doubles Champion

Courtney Kowalsky; Round of 32 Singles; won three matches in consolation; Main Draw Doubles

Nathalie Rodilosso; Round of 32 Singles; won two matches in consolation; Round of 16 Doubles

Ashley Lessen; Main Draw Singles; won three matches in consolation; Doubles Quarterfinalist

Aleksandra Bekirova; Main Draw Singles; won one match in consolation; Round of 16 Doubles

Lauren Munari; Main Draw Singles; won match in consolation; Main Draw Doubles

Maranda Sears; Main Draw Singles; Main Draw Doubles

Victoria Sec; Main Draw Singles; Main Draw Doubles

USTA National Selection Tournament – West Haven, CT

Boys’ 18

Lubomir Cuba; Round of 16 Singles; won one match in consolation; Doubles Semifinalist; 4th place

Oliver Sec; Round of 16 Singles

Jack Turchetta; Round of 32 Singles; Round 16 Doubles

Alexander Pintilie; Round of 32 Singles

USTA National Selection Tournament – November – Coppell, TX

Boys’ 14

Neel Raj; Round of 32 Singles; Consolation Finalist; Doubles Quarterfinalist

USTA National Selection Tournament – November – Montgomery, AL

Boys’ 18

Ananth Raghavan; Main Draw Singles; won three matches in consolation; Doubles Main Draw

Boys’ 16

Sean Patrick; Main Draw Singles; won one match in consolation; Doubles Main Draw

USTA National Selection Tournament – November – Wayland, MA

Boys’ 16

Colin Sacco; Main Draw; won one match in consolation; Round of 16 Doubles

Hayden Cassone; Main Draw; won one match in consolation; Main Draw Doubles

USTA Open Regional Tournament – November – College Park, MD

Boys’ 16

Sean Wei; Semifinalist; 3rd Place

USTA Open Regional Tournament – Flushing, NY

Boys’ 12

Wesley Zhang; Singles Semifinalist; 4th Place; Main Draw Doubles

Sebastian Sec; Consolation Finalist Singles; Main Draw Doubles

Maxwell Kachkarov; Main Draw Singles; won two matches in consolation; Doubles Semifinalist

Jack Benavides; Main Draw Singles; Main Draw Doubles

USTA Open Regional Tournament – November – Bluffton, SC

Boys’ 12

Ty Switzer; Round of 16; Consolation Champion; Doubles Main Draw

USTA Open Regional Tournament – November – Augusta, GA

Boys’ 14

Harry Portnoy; Round of 16 Singles; Consolation Finalist; Main Draw Doubles

Zachary Portnoy; Main Draw Singles; Doubles Semifinalist; 4th Place

Eddie Herr International Championships at IMG Academy

Boys’ 12 Singles Qualifying

Teddy Truwit; Round of 16

Girls’ 14 Singles Qualifying

Najah Dawson; Round of 16

Katelyn Walker; Round of 32

Girls’ 12 Singles Qualifying

Rebecca Suarez; Main Draw

L1B Mendham Thanksgiving Tournament

Girls’ 16

Chelsea Williams; Champion; defeated the (3) and (5) seeds

Boys’ 16

Brandon Grill; Main Draw Singles; Doubles Champion

L1B Sportime Schenectady Thanksgiving Challenger

Girls’ 12 Singles

Julia Werdiger; Champion; defeated the (1) and (2) seeds; Julia is 8 years old

Boys’ 16 Singles

Robbie Werdiger

Robbie Werdiger

Robbie Werdiger; Champion; defeated the (1) and (3) seeds; Robbie is 13 years old

L1B CourtSense at Bogota Racquet Club Winter Challenger

Girls’ 10 Singles

Katie Finerman; Finalist; defeated the (2) seed

Boys’ 10 Singles

Joseph Banilivi; Round of 16

L1B Long Beach Pumpkin Pie Classic

Boys’ 18 Singles

Michael DeNigris; Semifinalist

Boys’ 16 Singles

Robert Millman; Main Draw

L1B Armonk Indoor Holiday Challenger

Girls’ 12 Singles

Janelle Chen; Semifinalist

Sam Scherer; Main Draw

L1B Huntington Winter Challenger

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; Semifinalist

L1B CMTC Thanksgiving Challenger

Girls’ 12 Singles

Alina Kargin-Utkin; Semifinalist

Isabella Sha; Main Draw

L20 APTC November Open

Boys’ 18 Singles

Daniel Ertel; Finalist

Boys’ 14 Singles

Dylan Charles; Semifinalist

Girls’ 16

Natalie Margulies; Semifinalist

Girls’ 12 Singles

Sofia Allinson; Round of 16 Singles; won one match in consolation

Girls’ 14 Singles

Leah Margulies; Main Draw

L3 Sportime RI November UPS

Boys’ 12

Ben Seklir; Champion

Girls’ 12

Sumer Chandler; 3rd place

Carolyn Finerman; 2nd Place

Sadie Warshaw; 5th Place