Battaglia, Wang, Ryan, Okin, Ziets-Segura, Ertel Win Titles

Early holiday celebrations for several JMTA students as six won championships among a strong weekend (Dec. 19-21) of results.

Madison Battaglia

Madison Battaglia

Madison Battaglia won the G18 singles at L1 Eastern Grand Prix at West Rock; Lantis Wang took the B14 singles at +L1 Eastern Grand Prix at New Shrewsbury; Georgia Ryan was the Girls 14 winner at the L1 Eastern Grand Prix at NYJTL; Abigail Okin was the champion at Girls 16 at L1B RSTA December Challenger; Linda Ziets-Segura won G12 singles at L2O Bethpage State Park Winter Open; and Daniel Ertel took the Boys 18 singles at L20 Sportime RI December Open, topping the No. 1 seed.

Full results below:

+L1 Eastern Grand Prix at West Rock

Girls’ 18 Singles

Madison Battaglia; Champion

Ekim Buyuk; Quarterfinalist

Sabrina Barisano; Won four rounds in consolation

Sabrina Xiong; Round of 16; Wd (injured)

Gillian Perrotta; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at New Shrewsbury

Boys’ 14 Singles

Lantis Wang

Lantis Wang

Lantis Wang; Champion

Robbie Werdiger; Quarterfinalist

Marcos Lee; Round of 16

Maxwell Moadel; Round of 16

Harry Portnoy; Round of 16

+L1 Eastern Grand Prix at NYJTL

Girls’ 14 Singles

Georgia Ryan; Champion

Calista Sha; Round of 16

Perene Wang; Won four rounds in consolation

+L1 Eastern Grand Prix at Saw Mill Club

Boys’ 12 Singles

Wesley Zhang; Finalist; defeated the number (2) and (3) seeds

Sam Scherer; Quarterfinalist

Sebastian Sec; Round of 16; won two matches in consolation

Harrison Saladini; Round of 16

Noah Eisenberg; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at APTC

Boys’ 18 Singles

Oliver Sec; 3rd Place

Athell Bennett; Quarterfinalist; won one match in consolation

Jack Turchetta; Quarterfinalist

Ananth Raghavan; Round of 16; won three matches in consolation

Lubomir Cuba; Round of 16

Sean Mullins; Round of 16

Jake Bhangdia; Main Draw; won two matches in consolation

Stephen Gruppuso; Main Draw; won one match in consolation

Michael DeNigris; Main Draw

Maurice Russo; Main Draw

Colin Sacco; Main Draw

Sam Turchetta; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at RWTTC

Girls’ 16 Singles

Merri Kelly; Semifinalist

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist

Victoria Sec; Quarterfinalist

Courtney Kowalsky; Round of 16; won three matches in consolation

Lauren Munari; Round of 16

Chelsea Williams; Main Draw; won one match in consolation

+L1 Eastern Grand Prix at Courtsense at Bogota & TRC

Boys’ 16 Singles

Hayden Cassone; Quarterfinalist

Sean Patrick; Quarterfinalist

Daniel Pellerito; Round of 16; won three matches in consolation

Brandon Grill; Round of 32

Cannon Kingsley; Round of 32

Robert Millman; Round of 32

George Kaslow; Main Draw

+L1 Eastern Grand Prix at Sportime Bethpage

Girls’ 12 Singles

Daniella Benabraham; Quarterfinalist; won one match in consolation

Natalie Eordekian; Main Draw; won one match in consolation

L1B RSTA December Challenger

Girls’ 16 Singles

Abigail Okin; Champion

Boys’ 14 Singles

Teddy Brodsky; Semifinalist

Boys’ 12 Singles

Jack Benavides; Semifinalist

Adrien Jippov; Semifinalist

Nicholas Murphy; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Alina Kargin-Utkin; Semifinalist

L1B CMTC December Challenger

Boys’ 18 Singles

Robert Millman; Quarterfinalist

Xavier Pacthod; Main Draw

Boys’ 14 Singles

Ethan Finley; Round of 16

Justin Taub; Main Draw

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Main Draw

Girls’ 18 Singles

Mia Vecchio; Main Draw

L1B Centercourt of Marlboro December Challenger

Boys’ 10 Singles

Astro Pilipovic; Main Draw

L1B LBTC Holiday Challenger

Girls’ 12 Singles

Hailey Lessen; Main Draw

L1B Sportime Randall’s Island December 2014 Challenger

Girls’ 12 Singles

Jordan Ben-Shmuel; Main Draw

Jih Su Ryu; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Main Draw

Girls’ 16 Singles

Katelyn Walker; Main Draw

L2O Bethpage State Park Winter Open

Girls’ 12 Singles

Linda Ziets-Segura; Champion

Isabella Sha; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Marco Segura-Ziets; Main Draw

L20 Sportime RI December Open

Boys’ 18 Singles

Daniel Ertel; Champion; defeated the number (1) seed

Girls’ 14 Singles

Emma Eisenberg; Finalist

Leah Margulies; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Leila Epstein; Finalist

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Semifinalist

Leo Nir; Round of 16

Jonah Nir; Round of 16

Boys’ 14 Singles

Milan Jain; Main Draw

Boys’ 16 Singles

Jackson Trevor; Wd (ill)