Battaglia, Scherer, Vinsky, Ammendola Titles Top Weekend Results

Madison Battaglia, Sam Scherer, Alex Vinsky and David Ammendola all claimed championships in JMTA student action from Jan. 16-19 in various events.

Battaglia (Girls 18, Eastern Super Six World Gym/National L3), Scherer (Boys 12, L1B Sportime Quogue January Challenger) and Ammendola (Boys 14, L2R Sportime Massapequa Winter Regional ) all won singles titles, while Vinksy took both singles and doubles (Boys 14, L2O LBTC Bring it On Open).

Full results follow:

Eastern Super Six World Gym (National L3)

Girls’ 18 Singles

Madison Battaglia; Champion

Sabrina Xiong; 5th Place

Sabrina Barisano; Round of 16; won one match in consolation

Ekim Buyuk; Round of 16

Esther Chikvashvili; Round of 16

Michelle Sorokko; Main Draw; won two matches in consolation

Brianna Williams; Main Draw; won two matches in consolation

Christina Puccinelli; Main Draw

Eastern Super Six RWTTC (National L3)

Boys’ 16 Singles

Daniel Pellerito; Semifinalist

Sean Wei; 3rd Place

Hayden Cassone; 6th Place

Sean Patrick; Consolation Champion

Daniel Weitz; Main Draw; won one match in consolation

Eastern Super Six Deer Park (National L3)

Boys’ 14 Singles

Lantis Wang; Semifinalist

Billy Suarez; Round of 16

Robbie Werdiger; Main Draw

Eastern Super Six Ross School (National L3)

Girls’ 16 Singles

Ashley Lessen; Quarterfinalist

Loren Haukova; Quarterfinalist

Courtney Kowalsky; Round of 16

Aleksandra Bekirova; Main Draw; won two matches in consolation

Nathalie Rodilosso; Main Draw; won one match in consolation

Eastern Super Six Sportime Bethpage (National L3)
Boys’ 12 Singles

Maxwell Kachkarov; 6th Place

Sebastian Sec; Consolation Champion

Ty Switzer; Consolation Finalist

Alexander Karman; Round of 16; won two matches in consolation

Wesley Zhang; Round of 16

Sidharth Chawla; Main Draw; won two matches in consolation

Sachin Palta; Main Draw

Eastern Super Six Sportime Roslyn (National L3)

Girls’ 14 Singles

Katherine Kachkarov; Consolation Champion

Diana McCready; Main Draw; won one match in consolation

Perene Wang; Main Draw

Eastern Super Six Carefree Racquet Club (National L3)

Boys’ 18 Singles

Lubomir Cuba; Quarterfinalist; won two matches in consolation

Athell Bennett; Round of 16; won two matches in consolation

Jake Bhangdia; Round of 16; won one match in consolation

Sean Mullins; Round of 16; won one match in consolation

Oliver Sec; Round of 16

Colin Sacco; Main Draw

Eastern Super Six Huntington Indoor (National L3)

Girls’ 12 Singles

Janelle Chen; Main Draw; won one match in consolation

Daniella Benabraham; Main Draw

Rebecca Suarez; Main Draw

L1A Alley Pond Winter Championships

Girls’ 16 Singles

Sabrina Abrams; Round of 16

Abigail Okin; Round of 16

Katelyn Walker; Main Draw

L1A Stadium Tennis Center Winter Championships

Boys’ 18 Singles

Xavier Pacthod; Round of 16

Alexander Pintille; Round of 16

Daniel Ertel; Main Draw

Robert Millman; Main Draw

Boys’ 16 Singles

Neel Raj; Round of 16

Peter Frelinghuysen; Round of 32

David Pines; Round of 32

Brandon Grill; Main Draw

Gardner Howe; Main Draw

L1A Courtsense at Bogota & TRC Winter Championships

Boy’s 10 Singles

Astro Pilipovic; Finalist

Joseph Banilivi; Round of 16

Dominick Mosejczuk; Round of 16

Jackson Gold; Main Draw

Girls’ 10 Singles

Sophie Cisse; Semifinalist

Julia Werdiger; Quarterfinalist

Katie Finerman; Main Draw; won one match in consolation

Girls’ 12 Singles

Dana Livson; Quarterfinalist

Bianca Banilivi; Round of 16

Boys’ 12 Singles

Bennett Bradley; Quarterfinalist

Adrien Jippov; Quarterfinalist

David Hendon; Main Draw

L1A Sportime HI Winter Championships

Boys’ 14 Singles

Maxwell Moadel; Semifinalist

Joseph Wilkanowski; Quarterfinalist

Harrison Saladini; Main Draw

Teddy Brodsky; Main Draw

Ethan Finley; Main Draw

L1B Sportime Quogue January Challenger

Boys’ 12 Singles

Sam Scherer

Sam Scherer

Sam Scherer; Champion

Marco Ziets-Segura; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Alina Kargin-Utkin; Main Draw

Linda Ziets-Segura; Main Draw

L2O LBTC Bring it On Open

Boys’ 14

Alex Vinsky; Singles Champion; Doubles Champion

Aaron Vinsky; Singles Semifinalist; Doubles Finalist

Boys’ 12 Singles

Miles Pines; Main Draw

L2O West Rock January Open

Girls’ 14 Singles

Leah Margulies; Main Draw

Girls’ 16 Singles

Natalie Margulies; Main Draw

L2R Sportime Massapequa Winter Regional

Boys’ 14 Singles

David Ammendola; Champion

Justin Oresky; Main Draw