Lucky 13: Banner Weekend For JMTA Students

Thirteen JMTA students took home first-place hardware in singles and/or doubles action over the January 23-25 weekend.

Singles winners included:

  • Alex Vinsky (Boys 12, L1B LBTC Muddy Waterz Classic, also won doubles)
  • Stephanie Chikvashvili (Girls 16, L1B Sportime Syosset January Challenger)
  • Audrey Pacthod (Girls 14, L1B APTC Winter Challenger)
  • Peter Frelinghuysen (Boys 16, L1B Cunningham Park Tennis Center Winter Challenger)
  • Dylan Charles (Boys 14, L2O Sportime RI January Open)
  • Leila Epstein (Girls 12, L2O Sportime RI January Open)
  • Taylor Overstrom (Girls 12, L20 Bethpage State Park Winter Open)

Doubles winners were:

  • Tyler Schick and Oliver Sec (Boys 18, Empire Cup National Doubles at Courtsense Bogota & TRC)
  • Billy Suarez (Boys 14, Empire Cup National Doubles at Courtsense Bogota & TRC)
  • Sebastian Sec and Ty Switzer (Boys 12, Empire Cup National Doubles at Centercourt Mt Olive)
  • Lauren Haukova (Girls 16, Empire Cup National Doubles at WOTC)

Full results follow:

Empire Cup National Doubles at Courtsense Bogota & TRC

Boys’ 18 Doubles

Tyler Schick; Champion

Oliver Sec; Champion

Athell Bennett; Finalist

Jake Bhangdia; 3rd Place

Sean Mullins; 3rd Place

Colin Sacco; Quarterfinalist

Lubomir Cuba; Main Draw

Sean Patrick; Main Draw

Boys’ 14 Doubles

Billy Suarez; Champion

Shawn Jackson; 3rd Place

Alex Portnoy; Consolation Winner

Joseph Wilkanowski; Consolation Winner

Jeffrey McCready; Consolation Finalist

Harry Portnoy; Main Draw; won one match in consolation

Robbie Werdiger; Main Draw; won one match in consolation

Girls’ 14 Doubles

Katherine Kachkarov; 3rd Place

Francesca Karman; 3rd Place

Perene Wang; Quarterfinalist

Empire Cup National Doubles at Centercourt Mt Olive

Boys’ 12 Doubles

Sebastian Sec; Champion

Ty Switzer; Champion

Wesley Zhang; Quarterfinalist

Luca DeMare; Main Draw

Sam Scherer; Main Draw

Girls’ 12 Doubles

Daniella Benabraham; 4th Place

Dana Livson; Main Draw; Consolation Finalist

Empire Cup National Doubles at WOTC

Girls’ 16 Doubles

Loren Haukova; Champion

Nathalie Rodilosso; 4th Place

Victoria Sec; 4th Place

Michelle Sorokko; Consolation Winner

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist

Lauren Munari; won one match in consolation

Chelsea Williams; Main Draw

Georgia Ryan; Main Draw

Merri Kelly; Main Draw

Ashley Lessen; Main Draw

Boys’ 16

Hayden Cassone; 3rd Place

Daniel Pellerito; 4th Place

Timothy Nacca; Round of 16

Neel Raj; Round of 16

Daniel Weitz; Round of 16

Brandon Grill; won one match in consolation

Empire Cup National Doubles at Centercourt Morristown

Girls’ 18 Doubles

Madison Battaglia; Finalist

Sabrina Xiong; Finalist

Gillian Perrotta; Quarterfinals

Christina Puccinelli; Quarterfinals

Annie Reiner; Main Draw

L1B LBTC Muddy Waterz Classic

Boys’ 12

Alex Vinsky; Singles Champion; Doubles Champion; Finalist Mixed Doubles

Girls’ 12

Alina Kargin-Utkin; Girls’ Main Draw Singles; Finalist Mixed Doubles

L1B Sportime Syosset January Challenger

Girls’ 16 Singles

Stephanie Chikvashvili; Champion

Calista Sha; Quarterfinalist

Boys’ 16 Singles

George Kaslow; Main Draw

L1B APTC Winter Challenger

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Champion

Boys’ 18 Singles

Alexander Pintilie; Finalist

Stephen Gruppuso; Main Draw

Zachary Kaplan; Main Draw

Xavier Pacthod; Main Draw

Boys’ 14 Singles

Tristan Taylor; Finalist

Kevin Golub; Main Draw

L1B Cunningham Park Tennis Center Winter Challenger

Boys’ 16 Singles

Peter Frelinghuysen; Champion

Daniel Ertel; Main Draw

Girls’ 12 Singles

Rebecca Suarez; Semifinalists

Diana Frelinghuysen; Quarterfinals

Julia Werdiger; Round of 16

Sofia Allinson; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Adrien Jippov; Semifinalist

David Hendon; Main Draw

Girls’ 16 Singles

Alexandra Sanford; Semifinalist

Katelyn Walker; Main Draw

L1B 10U Challenger at Hardscrabble

Boys’ 10 Singles

Harrison Gradin; Finalist

Jacob Mann; Main Draw

L1B TTTC Winter Challenger

Boys’ 14 Singles

Scott Fischer; Main Draw

L1B Christopher Morley Winter Challenger

Girls’ 14 Singles

Zoe Kava; Main Draw

L2O Sportime RI January Open

Boys’ 14 Singles

Dylan Charles; Champion

Milan Jain; Semifinalist

Jonah Nir; Quarterfinals

Leo Nir; Round of 16

Girls’ 12 Singles

Leila Epstein; Champion

Diana Frelinghuysen; Quarterfinalist

Jordan Ben-Shmuel; Main Draw

Girls’ 14 Singles

Elisabeth Schlossel; Finalist

L20 Bethpage State Park Winter Open

Girls’ 12 Singles

Taylor Overstrom; Champion

Isabella Sha; Semifinalist

Hailey Lessen; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Jack Benavides; Semifinalist

L2O GHRC January Open

Boys’ 14 Singles

Alfonso Laffont; Semifinalist

Boys’ 16 Singles

Jackson Trevor; Main Draw

L2O Hardscrabble Winter Open

Boys’ 16 Singles

Ethan Finley; Main Draw

Girls’ 14 Singles

Leah Margulies; Main Draw

Girls’ 16 Singles

Natalie Margulies; Main Draw

Boys’ 12 Singles

Miles Pines; Main Draw

L3 Sportime Kings Park January UPS

Boys’ 12 Singles

Seth Edelman; Won all 5 rounds