Seven Take Weekend Doubles Titles

Seven JMTA students claimed championships over the weekend, including five doubles crowns. Jack and Sam Turchetta teamed to win Boys 18 doubles and Madison Battaglia and Sabrian Xiong did the same in Girls 18 doubles at the Empire Cup National Doubles at Armonk. Alexander Karman was also a winner in Boys 12 Doubles at the Empire Cup National Doubles at Hardscrabble.

Singles winners were Harrison Gradin in Boys 10 at L1B February 10U Challenger at Hardscrabble and Jackson Trevor in Boys 16 at L2O CourtSense at Bogota Racquet Club Winter Open.

Full results follow:

Empire Cup National Doubles at Armonk

Boys’ 18 Doubles

Jack Turchetta; Champion

Sam Turchetta; Champion

Athell Bennett; Consolation Winner

Sean Mullins; Consolation Finalist

Tyler Schick; Main Draw

Oliver Sec; Main Draw

Jake Bhangdia; Main Draw

Girls’ 18 Doubles

Madison Battaglia; Champion

Sabrina Xiong; Champion

Ekim Buyuk; Quarterfinalist

Empire Cup National Doubles at Hardscrabble

Boys’ 12 Doubles

Alexander Karman; Champion

Luca DeMare; Quarterfinalist

Sam Scherer; Quarterfinalist

Sachin Palta; Consolation Finalist

Girls’ 12 Doubles

Daniella Benabraham; 4th Place

Natalie Eordekian; Quarterfinalist; Consolation semifinalist

Rebecca Suarez; Quarterfinalist; Consolation semifinalist

Empire Cup National Doubles at West Rock

Girls’ 16 Doubles

Hayden Cassone; Finalist

Michelle Sorokko; 3rd Place

Nathalie Rodilosso; Quarterfinalist

Victoria Sec; Quarterfinalist

Ashley Lessen; Quarterfinalist

Maranda Sears; Quarterfinalist

Chelsea Williams; Round of 16; Consolation Winner

Loren Haukova; Consolation Finalist

Lauren Munari; Consolation Semifinalist

Aleksandra Bekirova; Main Draw

Katherine Kachkarov; Main Draw

Boys’ 16 Doubles

Sean Wei; 3rd Place

Sean Patrick; 4th Place

Daniel Pellerito; 4th Place

Brandon Grill; Round of 16; Consolation Quarterfinalist

Shawn Jackson; Round of 16; Consolation Quarterfinalist

Daniel Weitz; Round of 16; Consolation Quarterfinalist

Neel Raj; Consolation Quarterfinalist

Timothy Nacca; Main Draw

Empire Cup National Doubles at Saw Mill

Girls’ 14 Doubles

Perene Wang; Quarterfinalist

Francesca Karman; Quarterfinalist

Empire Cup National Doubles at Sportime Harbor Island

Boys’ 14 Doubles

Sujay Sharma; Quarterfinalist

Alex Portnoy; Round of 16

Joseph Wilkanowski; Consolation Winner

Sebastian Sec; Consolation Semifinalist

Tristan Taylor; Consolation Semifinalist

Maxwell Kachkarov; Consolation Semifinalist

Wesley Zhang; Consolation Semifinalist

Billy Suarez; Main Draw

Robbie Werdiger; Main Draw

Harry Portnoy; Main Draw

L1B February 10U Challenger at Hardscrabble

Boys’ 10 Singles

Harrison Gradin; Champion

L1B Point Set Tennis Winter Challenger

Girls’ 16 Singles

Merri Kelly; Finalist

Calista Sha; Quarterfinalist

Boys’ 16 Singles

Kabir Rajpal; Quarterfinalist

L1B Jericho/Westbury Challenger

Boys’ 18 Singles

Stephen Gruppuso; Finalist

Robert Millman; Quarterfinalist

L1B GHRC February Challenger

Boys’ 10 Singles

Dominick Mosejczuk; Semifinalist

L1B Mtn Lakes February Challenger

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; Quarterfinalist

Noah Kaye; Round of 16

L2O CourtSense at Bogota Racquet Club Winter Open

Boys’ 16 Singles

Jackson Trevor; Champion

Girls’ 12 Singles

Carolyn Finerman; Semifinalist

Boys’ 12 Singles

John Hilledgar; Quarterfinalist

L2O Sportime Lake Isle February Open

Girls’ 12 Singles

Abigail Hammer; Quarterfinalist