Nine Win Titles In Tournament Play

Nine JMTA students took championships the weekend ending Feb. 17.

Lubomir Cuba won at Boys 18 at the USTA National Selection Tournament- February at RWTTC, defeating the No. 1 seed; Cannon Kingsley won Boys 14 at the USTA National Selection Tournament- February at Tri-City Fitness; Blake Frank won the Boys 14 singles at L1A Stadium Tennis Center February Championships; Natalie Eordekian was the Girls 12 winner at L1A Sportime Bethpage February Championships; Sachin Palta won the Boys 14 singles at the L2O Staten Island Community Tennis Center Jr & Adult February; and Sophia Cisse (pictured) was the champion at Girls 12 at the L2O TI Academy February Open.

The L1A Sportime Schenectady President’s Cup, a National Showcase Tournament, produced three singles winners, including Robbie Werdiger at Boys 14, Astro Pilipovic at Boys 10 and Julia Werdiger at Girls 10.

Full results follow.

USTA National Selection Tournament- February at RWTTC

Boys’ 18

Lubomir Cuba; Singles Champion; defeated the #1 seed; Doubles Finalist

Jack Turchetta; Singles Quarterfinalist

Sam Turchetta; Round of 16 Singles; Consolation Winner; Doubles Quarterfinalist

Oliver Sec; Main Draw; won one match in consolation; Doubles Quarterfinalist

USTA National Selection Tournament- February at Tri-City Fitness

Boys’ 14

Cannon Kingsley; Singles Champion

Lantis Wang; Singles Semifinalist; Doubles Quarterfinalist

Neel Raj; Round of 16 Singles

USTA Closed Regional Tournament- February (Region 3) – Longmeadow, MA

Boys’ 16

Daniel Pellerito; 3rd Place Singles; Doubles Quarterfinalist

Boys’ 18

Sean Mullins; Singles Quarterfinalist

Colin Sacco; Singles consolation semifinalist

USTA National Selection Tournament- February – Cincinnati, OH

Girls’ 18

Madison Battaglia; Singles Quarterfinalist

Sabrina Xiong; Round of 16 Singles; won two matches in consolation

USTA National Selection TournamentFebruary – Cincinnati, OH

Girls’ 14

Michelle Sorokko; Singles Quarterfinalist; won two matches in consolation; Doubles Semifinalist

Georgia Ryan; Round of 16 Singles; Doubles Quarterfinalist

Merri Kelly; Singles Main Draw; Doubles Semifinalist

Perene Wang; Singles Main Draw

USTA National Selection Tournament- February- Largo, FL

Girls’ 14

Katherine Kachkarov; Singles Quarterfinalist

USTA National Selection Tournament- February- Quakertown, PA

Boys’ 12

Sebastian Sec; Singles Quarterfinalist

Wesley Zhang; Round of 16 Singles; won match in consolation; Doubles Main Draw

USTA National Selection Tournament (B12) – February – Greensboro, NC

Boys’ 12

Ty Switzer; Round of 16 Singles

Alexander Karman; Singles Main Draw; won one match in consolation; Doubles Main Draw

USTA National Selection Tournament – February – Columbus, GA

Boys’ 14

Billy Suarez; Round of 16 Singles

Boys’ 16

Sean Patrick; Singles Main Draw

USTA National Selection Tournament- February – San Antonio, TX

Boys’ 16

Hayden Cassone; Singles consolation Finalist

USTA National Selection Tournament- February – Grand Rapids, MI

Girls’ 12

Daniella Benabraham; Singles Main Draw; won two matches in consolation; Doubles Quarterfinalist

USTA National Selection Tournament – February – Ridgeland, MS

Girls’ 16

Nathalie Rodilosso; Singles Main Draw

USTA National Selection Tournament- February – Altamonte Springs, FL

Boys’ 18

Athell Bennett; Singles Main Draw

USTA Closed Regional Tournament – February (Region 3) at CourtSense at Bogota & Tenafly RC

Girls’ 16

Lauren Munari; Singles Quarterfinalist

Victoria Sec; Round of 16 Singles; Consolation Finalist

Aleksandra Bekirova; won three matches in consolation; Doubles Quarterfinalist

Ashley Lessen; won one match in consolation; Doubles Quarterfinalist

USTA Closed Regional Tournament- February (Region 3) at Sound Shore

Boys’ 14

Kabir Rajpal; Singles Quarterfinalist; Doubles Quarterfinalist

Harry Portnoy; Singles Main Draw

Zachary Portnoy; Doubles Main Draw

USTA Closed Regional Tournament- February (Region 3) at Lifetime Westchester

Boys’ 12

Sam Scherer; Round of 16 Singles; won one match in consolation

Luca DeMare; Singles Main Draw

Alex Vinsky; won two matches in consolation; Doubles Quarterfinalist

USTA Closed Regional Tournament- February (Region 3) at Tiger Tennis

Girls’ 14

Francesca Karman; Singles Main Draw; won one match in consolation

L1A Sportime Schenectady President’s Cup (National Showcase Tournament)

Boys’ 14 Singles

Robbie Werdiger; Champion

Harrison Saladini; Semifinalist; defeated the #2 and #8 seeds

Boys’ 10 Singles

Astro Pilipovic; Champion

Girls’ 10 Singles

Julia Werdiger; Champion

L1A Stadium Tennis Center February Championships

Boys’ 14 Singles

Blake Frank; Champion

Tristan Taylor; Finalist

Marcos Lee; Round of 16

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Round of 16

L1A Sportime Bethpage February Championships

Girls’ 12 Singles

Natalie Eordekian; Champion

L1A Huntington February Championships

Girls’ 16 Singles

Stephanie Chikvashvili; Semifinalist

Calista Sha; Quarterfinalist

Boys’ 16 Singles

Brandon Grill; Round of 16

Katelyn Walker; Round of 16

L1B Port Washington Winter Classic Challenger

Boys’ 16 Singles

Timothy Nacca; Quarterfinalist

L1B Armonk February Challenger

Girls’ 12 Singles

Alyssa An; Quarterfinalist

L2O Staten Island Community Tennis Center Jr & Adult February

Boys’ 14 Singles

Sachin Palta; Champion

L2O TI Academy February Open

Girls’ 12 Singles

Sophia Cisse; Champion

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Round of 16