Battaglia, Golovin, Switzer, Sorokko Win Titles at Empire Cup; Hohmann, Mirabella, Jain, Pacthod Also Winners

Four JMTA players took titles over the April 24-26 weekend, as Madison Battaglia (Girls 18), Jessica Golovin (Girls 18), Ty Switzer (Boys 12) and Michelle Sorokko (Girls 16) were all Champions.

Four others won other events, as Ronald Hohmann won the Boys 16s at L1B Sportime Syosset Challenger, Danielle Mirabella took Girls 18 at L1B Sportime Bethpage Spring Challenger, Milan Jain won Boys 14 singles at L2O Sportime RI April Open and Audrey Pacthod won Girls 14s at L1B Armonk Sports Center’s April Challenger.

Full results:

Empire Cup Results

Madison Battaglia; Champion -Girls’ 18

Jessica Golovin; Champion Girls’ 18

Michelle Sorokko; Champion- Girls’ 16

Ty Switzer; Champion- Boys 12

Loren Haukova; Finalist Girls’ 18

Nathalie Rodilosso; Finalist- Girls’ 16

Sam Turchetta; Finalist Boys’18

Daniel Pellerito; Finalist Boys’ 16

Daniella Benabraham; Finalist Girls’ 12

Sean Wei; Finalist– Boys’ 16

Athell Bennett; Finalist- Boys’18

Sebastian Sec; 3rd Place- Boys’ 12

Anna Brylin; 3rd Place-Girls’ 18

Brianna Williams; Semifinalist-Girls’ 16

Sean Patrick; Semifinalist- Boys’ 18

Jake Bhangdia; Semifinalist– Boys’ 18

Sean Mullins; Semifinalist– Boys’ 18

Aleksandra Bekirova; Quarterfinalist– Girls’ 16

Ashley Lessen; Quarterfinalist– Girls’ 16

Kassia Taylor; Quarterfinalist– Girls’ 12

Daniel Weitz; Quarterfinalist– Boys’ 16

Alexander Karman; Quarterfinalist– Boys’ 12

Colin Sacco; Quarterfinalist-Boys’ 18

Francesca Karman; Quarterfinalist- Girls’ 14

Georgia Ryan; Consolation Winner– Girls’ 16

Chelsea Williams; Consolation Winner– Girls’ 16

Ananth Raghavan; Consolation Winner– Boys’ 18

Rebecca Suarez; Consolation Winner– Girls’ 12

Kabir Rajpal; Consolation Winner– Boys’ 14

Alex Vinsky; Consolation Winner– Boys’ 12

Merri Kelly; Round of 16– Girls’ 16

Denise Lai; Round of 16– Girls’ 14

Courtney Kowalsky; Round of 16– Girls’ 16

Victoria Sec; Round of 16– Girls’ 16

Sachin Palta; Round of 16– Boys’ 12

Astro Pilopovic; Round of 16– Boys’ 12

Lantis Wang; Round of 16– Boys’ 16

Diana McCready; Round of 16– Girls’ 14

Perene Wang; Round of 16– Girls’ 14

Natalie Eordekian; Round of 16– Girls’ 12

Billy Suarez; Round of 16– Boys’ 14

Tristan Taylor; Round of 16– Boys’ 14

Maxwell Kachkarov; Round of 16– Boys’ 14

Marcos Lee; Round of 16– Boys’ 14

Joseph Wilkanowski; Round of 16– Boys’ 14

Jeffrey McCready; Round of 16– Boys’ 14

Robbie Werdiger; won two consolation matches- Boys’ 14

Katherine Kachkarov; won two consolation matches- Girls’ 14

Maranda Sears; won one consolation match- Girls’ 16

Luca Demare; won one consolation match- Boys’ 12

Sam Scherer; won one consolation match-Boys’ 12

Wesley Zhang; won one consolation match- Boys’ 12

Lauren Munari; Main Draw- Girls’ 16

Shawn Jackson; Main Draw- Boys’ 16

Dana Livson; Main Draw- Girls’ 12

Julie Werdiger; Main Draw- Girls’ 12

Zachary Portnoy; Main Draw- Boys’ 14

Blake Frank; Main Draw- Boys’ 14

Sujay Sharma; Main Draw- Boys’ 14

 

 

L1B Sportime Syosset Challenger

Boys’ 16 Singles

Ronald Hohmann; Champion

David Ammendola; Semifinalist

 

 

L1B Sportime Bethpage Spring Challenger

Girls’ 18 Singles

Danielle Mirabella; Champion

Rachel Weiss; Semifinalist

Boys’ 18 Singles

Stephen Gruppuso; Finalist

L2O Sportime RI April Open (April 17th– 26th)

Boys’ 14 Singles

Milan Jain; Champion

Dylan Charles; Finalist

Murat Gulcelik; Semifinalist

Girls’ 12 Singles

Blakely Duskin; Semifinalist

Boys’ 12 Singles

Mike Shepard; Semifinalist

L1B Armonk Sports Center’s April Challenger

Boys’ 14 Singles

Girls’ 14 Singles

Audrey Pacthod; Champion

Scott Fischer; Quarterfinalist

Boys’ 18 Singles

Zachary Kaplan; Finalist