USTA Tournament Results 1/8-10/2016

USTA Tournament Results 1/8-10/2016

JMTA players claim four titles in Empire Cup Doubles events, plus two Level 1B and two Level 2O titles.

Playing together for the first time, top-seeded Daniel Pellerito and Cannon Kingsley took the Boys’ 16 Empire Cup Doubles title at Stadium Tennis Center, defeating the #6, #8 and #10 seeds on the way. In another impressive run at Stadium, unseeded Sophie Graver (partnered with Stephanie Schrage) took out the #1, #2 and #3 seeds on the way to the Girls’ 18 Empire Cup Doubles championship, defeating fellow JMTA players Madison Battaglia and Natalie Rodilosso in the final. Meanwhile, at the Boys’ 18 Empire Cup Doubles at Tiger Tennis, Sean Wei (partnered with Michael Sun) defeated fellow JMTA players Athell Bennett and Sean Patrick in the final to take the title there. Rounding out the show was Billy Suarez, who partnered with Ryan Fishback to win the Boys’ 14 Empire Cup Doubles event, defeating fellow JMTA player Noah Edelman in the final.

In Level 1B play, Lazar Markovic took the Boys’ 16 title at Sportime Bethpage, coming back from a set down to defeat the first seed in the final. Also defeating the first seed in the final, second-seeded Bradley Bennett took home the Boys’ 14 Level 1B trophy at Point Set.

Seeded first on his home courts at Sportime Randall’s Island, Sadi Gulcelik took the Boys’ 16 Level 2O title, while Alexandra Ho, also seeded first, won the Girls’ 12 division of the Level 2O at Sportime Kings Park.

Congratulations to all of our tournament winners!

Eastern Empire Cup National Doubles at Tiger Tennis

Boys 18 Doubles
Sean Wei (w/ Michael Sun): Champion
Athell Bennett (w/ Sean Patrick): Finalist
Hayden Cassone (w/ Sean Gorwara): Semifinalist; defeated #4 seed in Round of 16

Girls 16 Doubles
Georgia Ryan/Chelsea Williams: Semifinalists
Perene Wang (w/ Christina Huynh): defeated #4 seed in consolation

Eastern Empire Cup National Doubles at Stadium Center
Girls 18 Doubles
Sophia Graver (w/ Stephanie Schrage): Champion; defeated #1 seed in Round of 16, #3 seed in semifinals, #2 seed in finals
Madison Battaglia/ Nathalie Rodilosso: Finalists
Miranda Sears: Semifinalists
Daniela Hernandez (w/Kyra Bergmann): Quarterfinalist

Boys 16 Doubles
Cannon Kingsley/Daniel Pellerito: Champions; defeated #6 seed in finals, #8 seed in semifinals, #10 seed in round of 16
Lantis Wang (w/ Steven Nazroff); Semifinalst
Abhinav Srivastava: won 3 consolation rounds

Eastern Empire Cup National Doubles at Centercourt Mt Olive
Boys 12 Doubles
Ari Cotoulas/Astro Pilipovic: defeated #2 seed in consolation

Eastern Empire Cup National Doubles at Murray Hill
Daniella Benabraham (w/ Ian Mi): Finalist
Lara Berliner (w/ Olivia Fermo): Quarterfinalist
Rebecca Suarez: won 3 consolation rounds

Empire Cup Doubles at the Cary Leeds Center
Boys 14 Doubles
Billy Suarez (w/ Ryan Fishback): Champion
Noah Edelman (w/ Logan Paik Chang): Finalist
Jack Flores (w/ Evan Lee): Semifinalist; defeated #6 seed in round of 16
Wesley Zhang (w/ Sami Banerjee): won 4 consolation matches

Girls 14 Doubles
Diana McCready (w/ Rachel Caplan): won 4 consolation matches

L1B SPORTIME Bethpage January Challenger

Boys 16
Lazar Markovic: Champion; defeated #1 seed in finals

Girls 16
Denise Lai: Finalist
Gabriella Sciarrotta: Semifinalist

L1B Point Set January Challenger
Boys 14
Bradley Bennett: Champion; defeated #1 seed in finals

L1B SPORTIME Lake Isle Winter Challenger
Boys 14
Milan Jain: Semifinalist

Girls 14
Fiona Boettner: Semifinalist

L1B World Gym January Challenger
Boys 14
Jack Benavides: Semifinalist

L2O SPORTIME at Randall’s Island January Open
Boys 16
Sadi Gulcelik: Champion

Boys 14
Sunjay Singh: Finalist
Jonah Nir: Semifinalist

Boys 12
Max Meyer: defeated #7 seed in consolation draw

Girls 12
Charlie Liss: Semifinalist
L2O Mtn Lakes Winter Open

Boys 12
Cal Wider: Finalist; defeated #2 seed in semifinals

L2O SPORTIME Kings Park Winter Open
Girls 12
Alexandra Ho: Champion

Girls 16
Maya Masheb: Finalist; defeated #1 seed in semifinals