JMTA PLAYERS CLAIM 5 TOURNAMENT WINS THIS WEEKEND!!!

USTA Tournament Results 2/26-2/28

Over the last weekend of February, the players of the John McEnroe Tennis Academy once again took to the courts playing in tournaments ranging from +L1’s to L3’s.

In an all JMTA final at the +L1 West Rock Eastern Grand Prix, Jake Bhangdia defeated Cannon Kingsley in 3 sets to win the Boys 18 title.

Winning her third tournament in three weekends was Calista Sha, who won the Girls 16 title at the L1B SPORTIME Harbor Island February Challenger. In her run to the finals, Calista won 36 games, while only losing 6. At the L1B SPORTIME Lake Isle February Challenger, Anton Semenov won the Boys 14 title at the L1B SPORTIME Lake Isle February Challenger. Winning the Boys 14 title at the L1B SPORTIME Syosset Winter Challenger was Matthew Cashin. Rounding out our winners for this weekend was Isabella Sha who won the Boys 12 title at the L1B Point Set Tennis February Challenger.

Congratulations to all of our winners!

+L1 West Rock Eastern Grand Prix
Boys 18
Jake Bhangdia: Champion
Cannon Kingsley: Finalist; defeated #3 seed in Round of 32, #5 seed in semifinals
Sean Mullins: Semifinalist
Hayden Cassone: Quarterfinalist; defeated #7 seed in Round of 32

+L1 Eastern Grand Prix at Cary Leeds Center
Girls 18
Nathalie Rodilosso: 4th Place
Sophia Graver: Quarterfinalist

+L1 WOTC Eastern Grand Prix
Boys 16
Sean Wei: Finalist
Daniel Pellerito: 3rd Place

+L1 Mtn Lakes Eastern Grand Prix
Girls 16
Perene Wang: Finalist; defeated #3 seed in Round of 32

+L1 Stadium Tennis Center Eastern Grand Prix
Boys 14
Maxwell Kacharov: 3rd Place
Kieran Foster: Quarterfinalist
Robbie Werdiger: Quarterfinalist

+L1 Port Washington Eastern Grand Prix
Girls 14
Danielle Benabraham: 4th Place; defeated #8 seed in Round of 16, #2 seed in Quarterfinals

+L1 Jersey 34 Eastern Grand Prix
Girls 12
Natalie Eordekian: 4th Place
Dana Livson: Quarterfinalist

L1B SPORTIME Harbor Island February Challenger
Girls 16
Calista Sha: Champion

Boys 16
Sujay Sharma: Finalist

L1B SPORTIME Lake Isle February Challenger
Boys 14
Anton Semenov: Champion
Luca Demare: Quarterfinalist

L1B SPORTIME Syosset Winter Challenger
Boys 14
Matthew Cashin: Champion
Alex Vinsky: Semifinalist
Justin Oresky: Semifinalist

L1B Point Set Tennis February Challenger
Girls 12
Isabella Sha: Champion
Charlie Liss: Quarterfinalist
Nicole Loeffler: Quarterfinalist
Taylor Overstrom: Quarterfinalist

Boys 12
Jackson Gold: Quarterfinalist

L1B Nassau Indoor Tennis Challenger
Girls 16
Gabriella Sciarrotta: Semifinalist

L1B MatchPoint Winter Championships
Boys 16
Lucas Arora: Semifinalist

Girls 14
Zoe Kava: Semifinalist

Boys 14
Noah Eisenberg: Quarterfinalist

L1B APTC Challenger
Boys 18
George Kaslow: Quarterfinalist

Girls 14
Kassia Taylor: Quarterfinalist

L1B Armonk February Challenger
Girls 12
Blakely Duskin: Finalist
Sophia Cisse: Semifinalist; defeated #1 seed in quarterfinals
Natalie Hu: Quarterfinalist

Boys 12
Bobby Duskin: Finalist

L1B February 10U Challenger at Hardscrabble
Boys 10
Charlie Valentine: Semifinalist

L2O Bethpage State Park February Open
Girls 16
Maya Masheb: Semifinalist

L2O SPORTIME Kings Park February Open
Boys 12
Harrison Gradin: Semifinalist
Pepe Baselga Garriga: Quarterfinalist