USTA Tournament Results March 17-19, 2017

JMTA Players Shine at Empire Cup Doubles and Local Events

During the weekend of 3/17-19, JMTA players took to the courts and had an impressive showing. Numerous players competed at the Empire Cup – the Eastern Section’s doubles competition – winning a total of four trophies, while also continuing to succeed at local L1B tournaments.

JMTA saw its first Empire Cup winner at the Girls’ 16 event in Queens Village, where Perene Wang powered through the draw and won the title without dropping a set.  In Oceanside at the Boys’ 14 Empire Cup, Ty Switzer took home the trophy.  And in Port Washington at the Girls’ 12 event, Theadora Rabman and Isabella Sha were triumphant.  JMTA had other strong showings in Empire Cup play, with Michelle Sorokko finishing second at the Girls’ 18 tournament in Glen Cove, where Victoria Sec and Nathalie Rodilosso also finished fourth.  Also at Glen Cove, Sean Wei was a finalist in the Boys’ 18 division, while Daniel Pellerito finished third.  Shawnte Beale came within a whisker of helping JMTA sweep the 14’s division at Oceanside, ultimately finishing second.  Other third place finishers were Daniela Hernandez and Georgia Ryan at the Girls’ 16 tournament.  Ethan Leon took third at the Boys’ 16 event, losing to the eventual champions in the semifinal, and Sebestian Sec finished third at the Boys’ 14 division in Oceanside.  Finally, Alex Aney took third place at the Boys’ 12 in Port Washington.  JMTA also had some fourth place finishes at the Boys’  and Girls’ 12, with Ari Cotoulas on the boys side and Nina Wiese and Tola Glowacka for the girls.

In local Level 1B tournaments, the best result of the weekend came from Olivia Benton, who competed in the Girls’ 12 event in New Rochelle. Olivia was unseeded going into the tournament, managed to win both the semifinal and the final in three sets, and captured her first Girls’ 12 tournament on her first try. The under 16’s tournament in Huntingdon hosted an all-JMTA final on the girls’ side, where Ariana Malik toppled Cassie Tian.

Congratulations to all of our winners!

Empire Cup

Boys’ 18

Daniel Pellerito – 3rd place finish

Sean Wei – Finalist

Girls’ 18

Michelle Sorokko – Finalist

Victoria Sec/Nathalie Rodilosso – Semifinalist

Boys’ 16

Ethan Leon – 3rd place finish

Billy Suarez/Max Kachkarov – Quarterfinalist

Girls’ 16

Perene Wang – Champion

Daniela Hernandez/Georgia Ryan – 3rd place finish

Boys’ 14

Ty Switzer – Champion

Sebastian Sec – 3rd place finish

Noah Eisenberg – Quarterfinalist

Girls’ 14

Shawnte Beale – Finalist

Natalie Eordekian – Quarterfinalist

Boys’ 12

Alexander Aney – 3rd place

Ari Cotoulas – Semifinalist

Girls’ 12

Isabella Sha – Champion

Nina Wiese/Tola Glowacka – Semifinalist

Nicolette Loeffler – Quarterfinalist

Sophia Cisse/Linda Ziets-Segura – Consolation Winners

L1B

Sportime Lake Isle Girls’ 14

Victoria McEnroe – Semifinalist

Fresh Meadows Boys’ 14

Ben Ebanks – Semifinalist

Mike Shepard – Semifinalist

New Rochelle Girls’ 12

Olivia Benton – Champion

Armonk Boys’ 18

Preet Rajpal – Finalist

Level 2

Bogota Boys’ 12

Pepe Baselga – Semifinalist

Sunjay Singh – Semifinalist

Huntingdon Girls’ 16

Ariana Malik – Champion

Cassie Tian – Finalist