JMTA Players Post Good Results

TSVETKOV WINS G16 SECTIONAL

Another +L1 Sectional finished this weekend, all age groups playing in the Albany area.  JMTA Randall’s Island, Bethpage, and Lake Isle were well represented with over 20 players across 6 divisions. 

Elizabeth Tsvetkov was the big winner this week, charging through the Girls 16s event without dropping a set.  After easy early round matches through the quarters, Elizabeth stayed tough winning straight set matches over Anna Ulyashchenko, the #5 seed 7-5, 6-3 in the Semis and Kylie Wilcox, the #1 seed 6-4, 6-2 in the Finals.  Let’s give her a hand!

In the G14s, Loren Haukova, the #2 seed was the Runner Up.  Playing her first tournament since November, Loren took the tournament by storm dropping only 11 games in her first 4 match’s en-route to a matchup in the finals with the #4 seed.  Unfortunately, Loren succumbed in the final.  At the B12s, Benji Grossman posted his best result to date, making it through to the Semifinals.  Six other JMTA players were Quarterfinalists in the main draw, including unseeded qualifier Felipe Osses-Konig (B16s) & unseeded Kabir Rajpal(B12s).

In other tournament action, JMTA Randall’s Island players Alexa Nobadegani (G14s) and Eva Siskova(G18s) won their events.

Well Played!

Details below.

JMTA SECTIONAL RESULTS

Winner – G16s – Elizabeth Tsvetkov (4) – Randall’s Island – following easy early round matches through the quarters, took out the #5 seed Ulyashchenko 7-5, 6-3 in the semis and #1 seed Kylie Wilcox 6-4, 6-2 in the Finals.

Finalist – G14s – Loren Haukova (2) – Randall’s Island – only dropped 11 games through the semis, lost in the finals 4-6, 1-6 to the #4 seed.

4/SF – B12s – Benji Grossman (8) – Bethpage – after an easy 1st round, fought through two long 3 set matches in the 2nd round and quarterfinals before having to withdraw in the semifinals due to Monday school requirements.

QF – B16s – Felipe Osses-Konig (Q) – Bethpage – qualified last week and made it to through to the quarterfinals of the main draw; went all the way in the consolations before tourney abandoned
QF – G16s – Sabrina Xiong (2) – Randall’s Island – in the main draw quarterfinals in a long 3 set match went out to the #5 seed;  went all the way in the consolations before tourney abandoned
QF – G14s – Sasha Bekirova (7) – Randall’s Island – playing up – went out to the #1 seed in the quarters of the main draw;  didn’t play consolations
QF – B12s – Neel Raj (5) – Bethpage – went through main draw in routine fashion, but lost a heartbreaker in the quarterfinals to the #2 seed in 3 sets; didn’t play consolations
QF – B12s – Kabir Rajpal – Bethpage – unseeded, had a nice 2nd round 3 set win over #6 seed Jeffrey Fradkin 4-6, 6-0, 6-1 before going out to the #1 seed in the quarters; went all the way in consolations before tourney abandoned
QF – B16s – Oliver Sec (7) – Randall’s Island – in the main draw, went out to the #1 seed in the quarterfinals; lost in consolation quarters

Of Note:

G14s – Victoria Sec (8) – Randall’s Island – won the 1st round of the main draw; went all the way in the consolations before tourney abandoned
B14s – Sean Wei – Lake Isle – playing up – took out the #7 seed Calvin Chung in the 1st round main draw 7-5, 6-3; made it to the quarters of the consolations
B14s – Luke Smith – Lake Isle – playing up – went out 1st round of the main draw to the #3 seed; regrouped and went all the way in the consolations before tourney abandoned
B12s – Garrett Chao – Randall’s Island – went out in a tough 3 setter in the main draw 1st round; made it to the quarter qualies in the consolations
G16s – Christina Sisti (Q) – Lake Isle – a qualifier, lost 1st round of the main draw to Randall’s Island JMTA player Tsvetkov; won 3 matches in the consolations before going out to another JMTA Randall’s Island player – Xiong

JMTA players who also competed in the Sectional Singles Main Draws:

Merri Kelly Hannity (G12s), Francesca Karman (G12s), Ashley Lessen (G14s) & Palmer Clare (Q-B16s) – Bethpage; Diana McCready (G12s), Gillian Perrotta (G16s), & Christina Puccinelli (G16s) – Randall’s Island

Randall’s Island Invitational players also competing in the Sectional Singles Main Draws:

Evan Lee & Robbie Werdiger – B12s, Jennifer Yu – G14s

JMTA Randall’s Island Players doing well in other tournaments

Winner – Alexa Nobandegani(1) – G14s – L1B Mamaroneck – 8 draw
Winner – Eva Siskova – playing up – G18s – L1B Mount Olive – 8 draw

SF – Alex Pintilie – playing up – B18s – L1B Mount Olive – 32 draw
SF – Scott Fischer – B12s – L1B Nanuet – 16 draw

QF – Xavier Pacthod – B14s – L1 Brewster – 32 draw

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Leave a Reply