JMTA Student’s Tournament Results

FORGET NEMO!  LET IT SNOW!  WE’RE PLAYING TENNIS!

Even though Winter Storm Nemo wreaked havoc across the section, it was a small blip for JMTA players.  The Eastern Section suspended play on Friday, but by mid-Saturday – matches were on.  And JMTA players played on.  Over 30 JMTA players from SPORTIME Randall’s Island and JMTA Annex locations – Lake Isle and Bethpage – were playing the +L1 Sectional Qualifiers across 8 divisions.  Congrats to our qualifiers – Jake Bhangdia (B16s) & Josh Williams (B12s) – Lake Isle; Eva Siskova (G18s),  Amber Policare (G18s), Brianna Williams (G16s), Najah Dawson (G12s), & Alex Portnoy (B12s) – Randall’s Island; and Danny Pellerito (B14s) – Bethpage.

In other tournament action – Andrew Zucker, Carolyn Brodsky & Caroline Kantor were Finalists in their events.  Details below.

We’d also like to take this opportunity to send a shout out to all of our JMTA Parents for persevering through the snow and road conditions this past weekend, ensuring the players made their matches in the aftermath of Nemo.  Thank you.

This coming weekend, our qualifiers will be joining the following JMTA players accepted directly into the +L1 Sectional main draws:

B12s – Lantis Wang & Leonte Wilder – Randall’s Island;  Ronald Hohmann, Neel Raj, Benji Grossman, & Kabir Rajpal – Bethpage
G12s – Francesca Karman & Merri Kelli – Bethpage;  Amber O’Dell – Randall’s Island
B14s – Luke Smith, Robby Simon & Sean Wei – Lake Isle;  Alan Delman – Bethpage
G14s – Regina Furer, Loren Haukova & Victoria Sec – Randall’s Island;  Jacqueline Bukzin – Bethpage;  Christina Sisti – Lake Isle
B16s – Lubo Cuba & Felipe Osses-Konig – Bethpage;  Oliver Sec – Randall’s Island
G16s – Jessica Golovin, Ekim Buyuk, Gillian Perrotta, & Christina Puccinelli – Randall’s Island
G18s – Vivian Cheng – Bethpage
Randall’s Mac Invitational – Robbie Werdiger (B12s) & Justin Lee (B14s)

JMTA Randall’s Island players doing well in other tournaments

Finalist – Andrew Zucker – B14s – L1B Bronx – 16 draw
Finalist – Carolyn Brodsky – G12s – L1B Bronx – 8 draw
Finalist – Caroline Kantor(3) – G12s – L2O Glen Head – 16 draw

SF – Antony Jippov – B16s – L1B East Hampton – 16 draw
SF – Serge Ushkevich – B14s – L1B Long Beach – 8 draw

QF – Milan Jain – B12s – L1B Bronx – 16 draw
QF – Ben Kantor – B12s – L2O Glen Head – 32 draw

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Leave a Reply