JMTA Players Continue their Winning Ways!

Mathew Porges, Daniel Weitz, Josh Gordon, Palmer Clare, Daniel Pellerito and Travis Leaf

JMTA Players Danny Pellerito(B14s), Merri Kelly Hannity(G12s), Chiraq Doshi(B18s), Noah Edelman(B12s), Francesca Karman(G14s), Zach Portnoy(B14s), Danielle Mirabella(G16s) & Mac Invitational Player Jennifer Yu(G16s) led the charge this week winning their singles events in tournaments throughout the Eastern Section.  In doubles, JMTA players Harry Portnoy & Robbie Werdiger(B12s),  Danny Pellerito and player Danny Weitz(B14s), Hannity with partner Long(G12s), and JMTA player Palmer Clare with partner Leaf(B16s) all combined for tournament wins.  Whew!

JMTA was well represented at events throughout the section at all levels, with many players making it to the quarterfinals and beyond.   Details are below.

Congrats to all!   

Noah Edelman

Noah Edelman
Winner L2 Park Ridge

Please note:  This week we have added players from our JMTA Bethpage Annex to our full tournament results.  We anticipate adding results from JMTA Lake Isle Annex players over the next 2 weeks, which will give us full coverage of all of our JMTA players’ tournament results.

Eastern Section Tournament Results JMTA Randall’s Island & Bethpage Players –

Winner – Danny Pellerito – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
Winner – Merri Kelly Hannity – G12s – Bethpage – L1 Albany – 4 draw
Winner – Palmer Clare – Bethpage & partner Leaf – B16s doubles – L1 Albany – 8 draw
Winner – Harry Portnoy & Robbie Werdiger – Randall’s Island – B12s doubles – L1 Albany – 4 draw
Winner – Danny Pellerito & Danny Weitz – Bethpage – B14s doubles – L1 Albany – 2 draw
Winner – Merri Kelly Hannity – Bethpage & partner Long – G12s doubles – L1 Albany – 2 draw
Winner – Noah Edelman – B14s – Randall’s Island – L2O Park Ridge – 16 draw
Winner – Zach Portnoy – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw
Winner – Chirag Doshi – B18s – Bethpage – L2O Syosset – 8 draw
Winner – Francesca Karman – G14s – Bethpage – L2R Bethpage – 8 draw
Winner – Danielle Mirabella(1) – G16s – Bethpage – L2O Massapequa – 8 draw

Finalist – Danny Weitz – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
Finalist – Alex Portnoy – Randall’s Island & partner Arora – B12s dubs – L1 Albany – 4 draw
Finalist – Sonia Tartakovsky(4) – G12s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 16 draw
Finalist – Matthew Porges – B16s – Bethpage – L2O Massapequa – 32 draw
Finalist – Madeline Richmond(4) – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw

SF – Matthew Porges – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
SF – Harry Portnoy – B12s – Randall’s Island – L1 Albany – 8 draw
SF – Sean Mullins – Bethpage & partner Granat – B16s doubles – L1 Albany – 8 draw
SF – Conor Mullins – Bethpage & partner Paris – B18s doubles – L1 Albany – 8 draw
SF – Zach Kaplan(3) – B16s – Randall’s Island – L1B Bogota – 64 draw
SF – Diana McCready- G14s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
SF – Wesley Zhang(3) – B12s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
SF – Gillian Perrotta – G18s – Randall’s Island – B1B Bogota – 16 draw
SF – Bradley Bennett – B12s – Randall’s Island – L2O Syosset – 32 draw
SF – Jared Phillips- B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
SF – Chris Toub – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw
SF – Emma Eisenberg – G12s – Randall’s Island – L2O Lake Isle – 16 draw
SF – Jih Su Ryu(2) – G12s – Randall’s Island – L2O Syosset – 16 draw
SF – Michelle Carnovale – G16s – Bethpage – L2O Massapequa – 8 draw

QF – Sean Mullins – B16s – Bethpage – L1 Albany – 32 draw
QF – Antony Jippov(6) – B16s – Randall’s Island – L1B Bogota – 64 draw
QF – Perene Wang – G14s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
QF – Noah Eisenberg – B12s – Randall’s Island – L2O Lake Isles – 32 draw
QF – Peter Frelinghuysen(4) – B14s – Randall’s Island – L2O Harbor Island – 32 draw
QF – Alexander Karman(4) – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Joonho Ko – B16s – Bethpage – L2O Massapequa – 32 draw
QF – Ido Moriah – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Justin Oresky – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Hannah Abraham – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw
QF – Brianna Loeffler – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw

Randall’s Island Mac Invitational Players –

Winner – Jennifer Yu(2) – G16s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 8 draw
Finalist – Robbie Werdiger – B12s – Randall’s Island – L1 Albany – 8 draw
Finalist – Evan Lee(1) – B12s – Randall’s Island – L2O Brewster – 32 draw
Finalist – Jeffery Yu – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Leave a Reply