JMTA Players Post Victories

Krevlin, Fischer & Radevic Post Victories

The first weekend of Sectional +L1 Single Elimination play took place across the Eastern section from March 1-3 with JMTA well represented — over 50 players in 8 divisions from Randall’s Island and our Annex locations at Bethpage & Lake Isle with many players posting their best sectional results to date.  Details of players making it through to the 2nd weekend of play are listed below.

In other tournament action, Andreja Radevic(B14s), Scott Fischer(B12s) and Sam Krevlin(B16s) from Randall’s Island all won their events.  Unseeded, Radevic went through his L1B B14s draw without dropping a set – taking out the 1st seed 6-3, 6-4 in the semi-finals & the 3rd seed 6-1, 6-1 in the finals en-route to his victory.  In similar fashion, Sam Krevlin playing a B16s L2 and had little problems with his draw – also taking out the 1st seed 6-2, 6-0 in the semi-finals & the 3rd seed 6-3, 6-0 in the finals. Scott Fischer posted his 3rd consecutive tournament win – an L1B victory in the B12s!

Let’s give all our players a hand!

JMTA Players making it through to the 2nd weekend of Singles Sectional Play –

G12s – Sonia Tartakovsky – Randall’s Island
B12s – Spencer Brachman(16), Danny Chikvashvili, Benji Grossman(11), Ronald Hohmann(3) & Neel Raj(5) – Bethpage;  Ishaan Kannan & Justin Mandell(13) – Lake Isle;  Brandon Cohen, Noah Edelman, Shawn Jackson, Tristan Taylor, & Leonte Wilder – Randall’s Island
G14s – Aleksandra Bekirova(6), Regina Furer(9), Loren Haukova(3), Alexa Nobandegani, & Brianna Williams(2) – Randall’s Island;  Mackenzie Clark & Ava Markham – Lake Isle,  Jacqueline Bukzin(16) – Bethpage
B14s – Alan Delman(6) & Danny Pellerito – Bethpage; Luke Smith(13) – Lake Isle
G16s – Sabrina Xiong(3) – Randall’s Island
G18s – Amber Policare & Eva Siskova – Randall’s Island

JMTA Randall’s Island & Bethpage Players doing well at other tournaments:

Winner – Andreja Radevic – Randall’s Island – B14s – L1B Fresh Meadows – 16 draw
Winner – Scott Fischer – Randall’s Island – B12s – L1B Brewster – 16 draw
Winner – Sam Krevlin(4) – Randall’s Island – B16s – L2O Lake Isle – 32 draw

Finalist – Zoe Kava(2) – Randall’s Island – G12s – L1B Massapequa – 8 draw
Finalist – Sabrina Boada(1) – Randall’s Island – G12s – L1B Brewster – 8 draw
Finalist – Allie Linder(2) – Bethpage – G16s – L1B Glen Head – 4 draw
Finalist – Sid Chawla(5) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
Finalist – Andrew Zucker(1) – Randall’s Island – B14s – L2O Armonk – 32 draw

SF – Michael Weitz – Bethpage – B12s – L1B Syosset – 16 draw
SF – Kole Moses – Randall’s Island – B10s green ball – L1B Nanuet – 16 draw
SF – Peter Frelinghuysen – Randall’s Island – B14s – L1B Cunningham – 16 draw
SF – Alex Grossman – Bethpage – B16s – L1B Glen Head – 16 draw
SF – Noah Eisenberg – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Alfi von Auersperg – Randall’s Island – B14s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Elektra Frelinghuysen – Randall’s Island – G16s – L2O Lake Isle – 8 draw

QF – Sadi Gulcelik(6) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw

Corrections:  Last week, Noah Edelman won a B14s L2 event.  Alex Portnoy partnered Robbie Werdiger to win the L1 B12s doubles in Albany; Harry Portnoy was the finalist in the same doubles event.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Leave a Reply