Tag Archives: Results

Easter Bowl Results – Thursday, April 11th

(Palm Desert, CA)  Day 3 saw clear blue skies, temperatures in the high eighties and not much wind, thankfully.   A lot of matches to report on from five different sites and six age groups so let’s get right to it. 

Easter Bowl

JMTA Players: Loren Haukova, JMTA Coach Bruce Haddad, Elizabeth Tsvetkov

First up was Loren Haukova (G14) in the round of 16 versus the girl who beat the #2 seed yesterday.  Loren went up 3-2 in the first sticking to the game plan her coach Bruce Haddad mapped out after briefly scouting Loren’s opponent in her upset win.   Mixing up her shots, changing speeds and varying spin, Loren had three game points to go up 4-2.   However she could not convert on any of the three and found herself at 3-3.  At this point, Loren strayed from the game plan just a little, but her opponent who is a year older really picked up her game.  Loren did not win another game, falling 6-3, 6-0.  She will play again tomorrow in the compass draw. 

Next up was Jessica Golovin (G16) in her first consolation match of the day.  After dropping the first set and down 3-5 love-40, Jessica went into survival mode, saving the three match points.  Then, at 4-5, she saved two more match points and went on to win that set 7-5.  In a nail-biting superbreak, Jessica toughed it out 10-8.   A real gutty performance.  She won her second consolation match of the day in a little more routine fashion 6-3, 6-4 and will play next tomorrow at 11:30 AM. 

Noah Rubin (B18) took the court, after a 1st round bye, against Robbie Bellamy, a big burly Californian headed to USC to play for Peter Smith.   Noah had numerous break points in the 1st set, but converted only one.  Fortunately, one was enough as he closed out the first set 6-4.  Noah picked it up in the second set breaking Bellamy three times.  Noah was quick to point out that he did not get broken at all in the match.  He gets a little sensitive when his serving prowess is not pointed out!  Let’s hope that continues in the round of 16 tomorrow versus Logan Smith.

Elizabeth Tsvetkov (G16) After battling back and saving two match points yesterday, Elizabeth found herself in the same predicament today, i.e., a set down and not much hope of shifting the momentum.  Again, she came back and won the second set, but wasn’t able to duplicate her magic act of yesterday and lost 4-6, 6-2 (10-4).  However, the dynamic duo of Elizabeth and Sabrina Xiong combined for another thrilling doubles victory tonight 6-3, 5-7 (10-8).  This team has won two consecutive national doubles titles and they are on a 12 match win streak!  They play the round of 16 tomorrow afternoon.

Sabrina Xiong (G16) Took the court today with one consolation match under her belt.  When the day was over, she added two more victories.  Her first match was rather routine and won 6-1, 6-2 with Sabrina delivering consistent and penetrating groundstrokes that seemed shocking coming from a girl of Sabrina’s size.  The second match would be just as routine were it not for the near-fisticuffs that happened after the match.  Apparently, Sabrina’s opponent, after realizing that she could not beat her tried to intimidate Sabrina and the perfectly behaved representatives from the prestigious John McEnroe Tennis Academy.  But Sabrina’s “Posse” (Elizabeth, Jessica and Eva) was not going to have any of that.

Eva Siskova (G16) Eva had a tough three setter coming out on the short end of a 2-6, 7-6 (1) 10-8 battle.  Eva was up a set and 5-4 with a couple of match points.  She had another at 6-5.  She fought valiantly but lost a heartbreaking superbreaker 10-8.

Oliver  Sec (B16)  Oliver lost a tough consolation match to a quality player.  Again, Oliver struggled a bit with his serve but competed well in a 6-2, 6-4 loss.

Victoria Sec (G14) Playing in her first national level one championship, dropped a hard-fought 6-3, 6-4 decision to the #17 seed.  Victoria competed very well in all her matches and will come away with a victory and whole lot of valuable experiences. 

Jamie Loeb (G18) continued her quest for a second straight ITF doubles title with a convincing 6-1, 6-1 victory.  Quarters tomorrow.

Easter Bowl Results – Wednesday, April 10th

Easter Bowl

JMTA Students: Jamie Loeb, Jessica Golovin, Loren Haukova, Sabrina Xiong, Elizabeth Tsvetkov, Eva Siskova

(Palm Desert, CA) Day 1- Competitors in this year’s Easter Bowl will not soon forget their first round matches at the 2013 Easter Bowl.  Gale force winds up to 50 miles per hour made playing a tennis match almost impossible.  The wind was at its strongest before noon when dust, palm tree bark, chairs and every once in a while an elderly USTA umpire could be seen flying about!  The tournament officials finally suspended play, but unfortunately for JMTA all of our players had early matches completed before logic prevailed.   While it is true that the wind affects all players, 50 mile per hour winds make playing tennis more like the X Games, particularly for New Yorkers with only a couple of days to acclimate to being outdoors.   Here are the results through Tuesday:

Noah Rubin (B18) the ITF started Tuesday, but Noah received a bye;  he will play his first match Wednesday at 12:30.

Jamie Loeb (G18) Jamie received a bye in the first round, then faced the #1 player in USTA G18s Brooke Austin; it seemed odd not to seed Brooke, but they go by ITF rankings and Brooke has not played enough events to be receive a high ranking.  This created a second round match between arguably the two best players.  Jamie was up a set and 5-4 serving with a match point that she did not convert. The second set went to a tiebreak where Jamie had two more match points.  Brooke came up with some big shots and won the tiebreak, 9-7.  Jamie lost 6-3 in the third but this was one heck of a battle between two really great competitors; it’s a shame that it wasn’t the finals.

Jessica Golovin (G16) On Monday, Jessica lost 6-4, 6-2 in singles in the hurricane, and fell in the doubles 6-2; 2-6; 11-9.  On Tuesday, with no gale force winds to deal with, she bounced back with a dominating 6-0, 6-0 win.

Loren Haukova (G14) On Sunday, Loren won 6-4, 6-2 in Singles and lost 6-4, 6-2 with partner Victoria Sec.  On Monday, she played a solid match, disposing her opponent 6-2, 6-0.  On Tuesday, playing a near perfect match, Loren dispatched a very good #17 Seed.  Her court presence and emotional control have been excellent throughout the event thanks to the constant reminders of how important they are by Coach Bruce Haddad.

Oliver Sec (B16) On Monday, Oliver lost in singles 6-4, 6-1.  He struggled with the wind a bit, but did not play his best tennis; he let the wind totally negate his big serve and big forehand.  He then lost in doubles to the #6 Seeds.  On Tuesday, Oliver bounced back with a gritty 7-5, 6-3 against a very solid player, as his serve was dramatically better.

Victoria Sec (G14) On Monday, she won in singles 6-3, 6-2, and lost in doubles 6-4, 6-2 with Loren Haukova.  On Tuesday, Victoria came up against a tough #13 seed and fell 6-0, 6-2. She played well but it was not enough to take down a seed here.  G14 is a Compass draw, so Victoria played another singles match, but lost 6-3, 6-1.

Eva Siskova (G16) On Monday, she lost in singles 6-3, 6-1 in the extreme conditions and won in doubles with an 11-9 victory in the superbreaker. On Tuesday, Eva bounced back from her disappointing loss with a vengeance; she beat a very good girl 6-1, 6-0 and it wasn’t as close as the score indicates. Under the normal weather conditions of the day, Eva played her game and her game destroyed this girl. Had this been MMA, the girl would have tapped out early in the first set; she moved and hit beautifully, winning every long point (and pretty much all other kinds of points as well).  In doubles, Eva lost a tough doubles match 7-5, 7-6 (6).

Elizabeth Tsvetkov (G16) On Monday, she lost in singles 6-2, 6-2 to a very good player. Elizabeth’s game of taking balls early and pressuring opponents did not fare well in the gale force winds; she will work to improve her ability to make adjustments outdoors.  On Tuesday, Elizabeth went down 5-1 in a heartbeat, but then all of a sudden she woke up and started playing her game.  Unfortunately she had dug too deep a hole in the set and lost 6-3. Elizabeth dominated the second set 6-2, pushing her opponent around unmercifully.  The up and down continued in the superbreaker: up 5-1, then down 7-9, then four straight points to win 11-9 against a very good G16.  Brooklyn and Sabrina Xiong won their doubles 6-4, 7-5

Sabrina Xiong (G16) On Monday, Sabrina lost singles in Hurricane Easter Bowl to the #6 seed 6-0, 7-5. After a tough first set she made the adjustment to the wind really well, serving for the second set at 5-4 but could not finish. On Tuesday, Sabrina bounced back with a solid 6-4, 6-1 victory. Sabrina was able to control play with her equally lethal forehand and backhand.  The match was closer than the score would indicate, but Sabrina was much tougher on the big points. Sabrina and Elizabeth won their doubles 6-4, 7-5.

JMTA Players Post Victories

Krevlin, Fischer & Radevic Post Victories

The first weekend of Sectional +L1 Single Elimination play took place across the Eastern section from March 1-3 with JMTA well represented — over 50 players in 8 divisions from Randall’s Island and our Annex locations at Bethpage & Lake Isle with many players posting their best sectional results to date.  Details of players making it through to the 2nd weekend of play are listed below.

In other tournament action, Andreja Radevic(B14s), Scott Fischer(B12s) and Sam Krevlin(B16s) from Randall’s Island all won their events.  Unseeded, Radevic went through his L1B B14s draw without dropping a set – taking out the 1st seed 6-3, 6-4 in the semi-finals & the 3rd seed 6-1, 6-1 in the finals en-route to his victory.  In similar fashion, Sam Krevlin playing a B16s L2 and had little problems with his draw – also taking out the 1st seed 6-2, 6-0 in the semi-finals & the 3rd seed 6-3, 6-0 in the finals. Scott Fischer posted his 3rd consecutive tournament win – an L1B victory in the B12s!

Let’s give all our players a hand!

JMTA Players making it through to the 2nd weekend of Singles Sectional Play –

G12s – Sonia Tartakovsky – Randall’s Island
B12s – Spencer Brachman(16), Danny Chikvashvili, Benji Grossman(11), Ronald Hohmann(3) & Neel Raj(5) – Bethpage;  Ishaan Kannan & Justin Mandell(13) – Lake Isle;  Brandon Cohen, Noah Edelman, Shawn Jackson, Tristan Taylor, & Leonte Wilder – Randall’s Island
G14s – Aleksandra Bekirova(6), Regina Furer(9), Loren Haukova(3), Alexa Nobandegani, & Brianna Williams(2) – Randall’s Island;  Mackenzie Clark & Ava Markham – Lake Isle,  Jacqueline Bukzin(16) – Bethpage
B14s – Alan Delman(6) & Danny Pellerito – Bethpage; Luke Smith(13) – Lake Isle
G16s – Sabrina Xiong(3) – Randall’s Island
G18s – Amber Policare & Eva Siskova – Randall’s Island

JMTA Randall’s Island & Bethpage Players doing well at other tournaments:

Winner – Andreja Radevic – Randall’s Island – B14s – L1B Fresh Meadows – 16 draw
Winner – Scott Fischer – Randall’s Island – B12s – L1B Brewster – 16 draw
Winner – Sam Krevlin(4) – Randall’s Island – B16s – L2O Lake Isle – 32 draw

Finalist – Zoe Kava(2) – Randall’s Island – G12s – L1B Massapequa – 8 draw
Finalist – Sabrina Boada(1) – Randall’s Island – G12s – L1B Brewster – 8 draw
Finalist – Allie Linder(2) – Bethpage – G16s – L1B Glen Head – 4 draw
Finalist – Sid Chawla(5) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
Finalist – Andrew Zucker(1) – Randall’s Island – B14s – L2O Armonk – 32 draw

SF – Michael Weitz – Bethpage – B12s – L1B Syosset – 16 draw
SF – Kole Moses – Randall’s Island – B10s green ball – L1B Nanuet – 16 draw
SF – Peter Frelinghuysen – Randall’s Island – B14s – L1B Cunningham – 16 draw
SF – Alex Grossman – Bethpage – B16s – L1B Glen Head – 16 draw
SF – Noah Eisenberg – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Alfi von Auersperg – Randall’s Island – B14s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Elektra Frelinghuysen – Randall’s Island – G16s – L2O Lake Isle – 8 draw

QF – Sadi Gulcelik(6) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw

Corrections:  Last week, Noah Edelman won a B14s L2 event.  Alex Portnoy partnered Robbie Werdiger to win the L1 B12s doubles in Albany; Harry Portnoy was the finalist in the same doubles event.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

JMTA Student’s Tournament Results

FORGET NEMO!  LET IT SNOW!  WE’RE PLAYING TENNIS!

Even though Winter Storm Nemo wreaked havoc across the section, it was a small blip for JMTA players.  The Eastern Section suspended play on Friday, but by mid-Saturday – matches were on.  And JMTA players played on.  Over 30 JMTA players from SPORTIME Randall’s Island and JMTA Annex locations – Lake Isle and Bethpage – were playing the +L1 Sectional Qualifiers across 8 divisions.  Congrats to our qualifiers – Jake Bhangdia (B16s) & Josh Williams (B12s) – Lake Isle; Eva Siskova (G18s),  Amber Policare (G18s), Brianna Williams (G16s), Najah Dawson (G12s), & Alex Portnoy (B12s) – Randall’s Island; and Danny Pellerito (B14s) – Bethpage.

In other tournament action – Andrew Zucker, Carolyn Brodsky & Caroline Kantor were Finalists in their events.  Details below.

We’d also like to take this opportunity to send a shout out to all of our JMTA Parents for persevering through the snow and road conditions this past weekend, ensuring the players made their matches in the aftermath of Nemo.  Thank you.

This coming weekend, our qualifiers will be joining the following JMTA players accepted directly into the +L1 Sectional main draws:

B12s – Lantis Wang & Leonte Wilder – Randall’s Island;  Ronald Hohmann, Neel Raj, Benji Grossman, & Kabir Rajpal – Bethpage
G12s – Francesca Karman & Merri Kelli – Bethpage;  Amber O’Dell – Randall’s Island
B14s – Luke Smith, Robby Simon & Sean Wei – Lake Isle;  Alan Delman – Bethpage
G14s – Regina Furer, Loren Haukova & Victoria Sec – Randall’s Island;  Jacqueline Bukzin – Bethpage;  Christina Sisti – Lake Isle
B16s – Lubo Cuba & Felipe Osses-Konig – Bethpage;  Oliver Sec – Randall’s Island
G16s – Jessica Golovin, Ekim Buyuk, Gillian Perrotta, & Christina Puccinelli – Randall’s Island
G18s – Vivian Cheng – Bethpage
Randall’s Mac Invitational – Robbie Werdiger (B12s) & Justin Lee (B14s)

JMTA Randall’s Island players doing well in other tournaments

Finalist – Andrew Zucker – B14s – L1B Bronx – 16 draw
Finalist – Carolyn Brodsky – G12s – L1B Bronx – 8 draw
Finalist – Caroline Kantor(3) – G12s – L2O Glen Head – 16 draw

SF – Antony Jippov – B16s – L1B East Hampton – 16 draw
SF – Serge Ushkevich – B14s – L1B Long Beach – 8 draw

QF – Milan Jain – B12s – L1B Bronx – 16 draw
QF – Ben Kantor – B12s – L2O Glen Head – 32 draw

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

JMTA Players Post Good Results

TSVETKOV WINS G16 SECTIONAL

Another +L1 Sectional finished this weekend, all age groups playing in the Albany area.  JMTA Randall’s Island, Bethpage, and Lake Isle were well represented with over 20 players across 6 divisions. 

Elizabeth Tsvetkov was the big winner this week, charging through the Girls 16s event without dropping a set.  After easy early round matches through the quarters, Elizabeth stayed tough winning straight set matches over Anna Ulyashchenko, the #5 seed 7-5, 6-3 in the Semis and Kylie Wilcox, the #1 seed 6-4, 6-2 in the Finals.  Let’s give her a hand!

In the G14s, Loren Haukova, the #2 seed was the Runner Up.  Playing her first tournament since November, Loren took the tournament by storm dropping only 11 games in her first 4 match’s en-route to a matchup in the finals with the #4 seed.  Unfortunately, Loren succumbed in the final.  At the B12s, Benji Grossman posted his best result to date, making it through to the Semifinals.  Six other JMTA players were Quarterfinalists in the main draw, including unseeded qualifier Felipe Osses-Konig (B16s) & unseeded Kabir Rajpal(B12s).

In other tournament action, JMTA Randall’s Island players Alexa Nobadegani (G14s) and Eva Siskova(G18s) won their events.

Well Played!

Details below.

JMTA SECTIONAL RESULTS

Winner – G16s – Elizabeth Tsvetkov (4) – Randall’s Island – following easy early round matches through the quarters, took out the #5 seed Ulyashchenko 7-5, 6-3 in the semis and #1 seed Kylie Wilcox 6-4, 6-2 in the Finals.

Finalist – G14s – Loren Haukova (2) – Randall’s Island – only dropped 11 games through the semis, lost in the finals 4-6, 1-6 to the #4 seed.

4/SF – B12s – Benji Grossman (8) – Bethpage – after an easy 1st round, fought through two long 3 set matches in the 2nd round and quarterfinals before having to withdraw in the semifinals due to Monday school requirements.

QF – B16s – Felipe Osses-Konig (Q) – Bethpage – qualified last week and made it to through to the quarterfinals of the main draw; went all the way in the consolations before tourney abandoned
QF – G16s – Sabrina Xiong (2) – Randall’s Island – in the main draw quarterfinals in a long 3 set match went out to the #5 seed;  went all the way in the consolations before tourney abandoned
QF – G14s – Sasha Bekirova (7) – Randall’s Island – playing up – went out to the #1 seed in the quarters of the main draw;  didn’t play consolations
QF – B12s – Neel Raj (5) – Bethpage – went through main draw in routine fashion, but lost a heartbreaker in the quarterfinals to the #2 seed in 3 sets; didn’t play consolations
QF – B12s – Kabir Rajpal – Bethpage – unseeded, had a nice 2nd round 3 set win over #6 seed Jeffrey Fradkin 4-6, 6-0, 6-1 before going out to the #1 seed in the quarters; went all the way in consolations before tourney abandoned
QF – B16s – Oliver Sec (7) – Randall’s Island – in the main draw, went out to the #1 seed in the quarterfinals; lost in consolation quarters

Of Note:

G14s – Victoria Sec (8) – Randall’s Island – won the 1st round of the main draw; went all the way in the consolations before tourney abandoned
B14s – Sean Wei – Lake Isle – playing up – took out the #7 seed Calvin Chung in the 1st round main draw 7-5, 6-3; made it to the quarters of the consolations
B14s – Luke Smith – Lake Isle – playing up – went out 1st round of the main draw to the #3 seed; regrouped and went all the way in the consolations before tourney abandoned
B12s – Garrett Chao – Randall’s Island – went out in a tough 3 setter in the main draw 1st round; made it to the quarter qualies in the consolations
G16s – Christina Sisti (Q) – Lake Isle – a qualifier, lost 1st round of the main draw to Randall’s Island JMTA player Tsvetkov; won 3 matches in the consolations before going out to another JMTA Randall’s Island player – Xiong

JMTA players who also competed in the Sectional Singles Main Draws:

Merri Kelly Hannity (G12s), Francesca Karman (G12s), Ashley Lessen (G14s) & Palmer Clare (Q-B16s) – Bethpage; Diana McCready (G12s), Gillian Perrotta (G16s), & Christina Puccinelli (G16s) – Randall’s Island

Randall’s Island Invitational players also competing in the Sectional Singles Main Draws:

Evan Lee & Robbie Werdiger – B12s, Jennifer Yu – G14s

JMTA Randall’s Island Players doing well in other tournaments

Winner – Alexa Nobandegani(1) – G14s – L1B Mamaroneck – 8 draw
Winner – Eva Siskova – playing up – G18s – L1B Mount Olive – 8 draw

SF – Alex Pintilie – playing up – B18s – L1B Mount Olive – 32 draw
SF – Scott Fischer – B12s – L1B Nanuet – 16 draw

QF – Xavier Pacthod – B14s – L1 Brewster – 32 draw

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

JMTA Players Tournament Updates!

Siskova, Bekirova and Clark win Sectional Doubles in G16s, G14s & G12s

Many JMTA players from Randall’s Island and both the Bethpage & Lake Isle’s Annexes were in action last weekend in the Eastern Sectionals.  In singles, Sabrina Xiong (G16s) & Cameron Daniels (B16s) both took 3rd place.  We had 4 winners in the singles consolations- Chelsea Williams (G12s), Amber O’Dell (G14s), Amber Policare (G16s) and Neel Raj (B12s).  In doubles, Mackenzie Clark (G12s), Sasha Bekirova (G14s), and Eva Siskova (G16s) WON their respective events with their partners.  Overall, we had over 30 players in main draw action across 6 divisions!

In other tournament action, JMTA Randall’s Island players – Carolyn Brodsky, Brandon Cohen, Gillian Perrotta, and Serge Ushkevich, all won their events.

Further details and information set forth below.

EASTERN +L1 SECTIONAL RESULTS – SINGLES


JMTA PLAYERS

3rd/SF – B16s – Cameron Daniels
3rd/SF – G16s – Sabrina Xiong

Both Cameron and Sabrina charged through their events to the semis, where both went out to the eventual tournament winner.  In the 3/4 place match – Cameron went on to win in a long 3-set match while Sabrina was the beneficiary of a walkover.

5th/Consolation Winner – B12s – Neel Raj – Bethpage – succumbed to the #1 seed in the main draw quarters; fought his way through the consolations to win the draw.
5th/ Consolation Winner – G16s – Amber Policare(7) – playing up – JMTA Randall’s Island – fought hard but went out 6-7, 4-6 to the #2 seed in the quarters of the main draw; in consolations went through to face the #4 seed in finals – splitting sets and winning 11-9 in the super-tiebreaker.
5th/ Consolation Winner – G14s – Amber O’Dell (Q) – playing up – JMTA Randall’s Island – won a round in the main draw before going out to the #6 seed; fought her way through the consolations to win the back draw.
5th/ Consolation Winner- G12s – Chelsea Williams(4) – JMTA Randall’s Island’s – went out early in the 1st round of the main draw; but charged through to win the consis in relatively easy fashion.

QF – G14s – Jacqui Bukzin – Bethpage – went through easily to the main draw quarters where she lost to the #1 seed; in consolations won a round, then lost to fellow JMTA’er O’Dell in the semifinals.
QF – G14s – Sasha Bekirova(7)playing up – JMTA Randall’s Island – succumbed to the #3 seed in the main draw quarters; then lost to JMTA training partner O’Dell in the consolations
QF – B16s – Felipe Osses-Konig(Q) – JMTA Bethpage – succumbed to fellow JMTA’er and #5 seed Daniels in the quarters; lost in quarterfinals of the consolations
QF – G12s –  Mackenzie Clark(3) – JMTA Lake Isle – succumbed to #7 seed in a long 3 set match.

Of Note:
B14s – Alan Delman – JMTA Bethpage – won a round in the main draw before going out to the #7 seed; fought through the consolations where he lost a heart-breaker in the semifinals supertiebreker,-11.
G16s – Elizabeth Tsvetkov(8) – JMTA Randall’s Island- won a round in the main draw; in consolations went through to the quarters.
G16s – Eva Siskova(1) – JMTA Randall’s Island – won a round in the main draw; in consolations went through to quarterfinals where she lost to fellow JMTA player Tsvetkov
G16s – Brianna Williams(Q) – playing up – JMTA Randall’s Island – won a round in the main draw; in consolations went through to quarterfinals where she succumbed to the #4 seed 6-7, 5-7

JMTA players who also competed in the Sectional Singles Main Draws:

B16s – Lubo Cuba & Justin Park – Bethpage
B14s – Sean Patrick Hannity – Bethpage, Sean Wei – playing up & Robby Simon – Lake Isle
B12s – Kabir Rajpal & Benji Grossman – Bethpage; Russell Scharf – Lake Isles; Alfi von Auersperg, Alex Portnoy, & Harry Portnoy – Randall’s Island;  Middle States Section – Daniel Mikaul – Randall’s Island

G16s – Christina Puccinelli – Randall’s Island & Christina Sisti Lake Isle
G14s – Courtney Kowalsky – Bethpage
G12s – Merri Kelly, Francesca Karman, & Amy Delman – Bethpage; Najah Dawson – Randall’s Island
G14s – Jennifer Yu – Randall’s Island Invitational
B12s – Robbie Werdiger – Randall’s Island Invitational

EASTERN +L1 SECTIONAL RESULTS – DOUBLES
WINNER – G14s – JMTA Randall’s Island Sasha Bekirova with her partner Anna Brylin
WINNER – G12sMackenzie Clark – JMTA Lake Isle with partner Andrea Cerdan
WINNERG16s – Eva Siskova – JMTA Randall’s Island newcomer with partner Bridget Harding

Finalist – B14s – Sean Patrick Hannity – Bethpage with partner RJ Freisen
Finalist – B16s – Cameron Daniels from Bethpage with his partner Chris Auteri

SF – B12s – Benji Grossman – Bethpage with partner Patrick Sebastian
SF – B12s – Neel Raj – Bethpage with partner Ronan Jachuck
SF – G16s – Christina Sisti – Lake Isle with partner Taylor Cosme

QF – B16s – Lubo Cuba – Bethpage with partner Edan Sossen
QF – G12s – Diana McCready – Randall’s Island with partner Christina Huynh
QF – G12s – Najah Dawson – Randall’s Island with partner Marie Ivantechenko
QF – G16s – Elizabeth Tsvetkov – Randall’s Island with partner Madison Battaglia
QF – B12s – Kabir Rajpal – Bethpage with partner Jack Flores
QF – B14s – Alan Delman – Bethpage with partner Calvin Chung
QF – B14s – Sean Wei – Lake Isle with partner Tomas Kopczynski

JMTA RANDALL’S ISLAND – OTHER TOURNAMENT RESULTS
Winner – Brandon Cohen(2)
– L1B East Hampton, NY – B12s – 8 draw
Winner – Carolyn Brodsky
– L1B East Hampton, NY – G12s – 4 draw
Winner – Gillian Perrotta
– L1B Fresh Meadows – G18s – 16 draw
Winner – Serge Ushkevich(1)
– L2O Long Beach – B14s – 4 draw

Finalist – Rebecca Fisch – L1B Fresh Meadows, NY – G12s – 16 draw
Finalist – Julia Zbarsky(1) – L1B East Hampton, NY – G16s – 4 draw
Finalist – Elizabeth Schlossel(1) – L2O Randalls – G12s – 8 draw

SF – Alyssa An – L2O Randalls – G12s – 8 draw

QF – Ben Kantor(2) – L1B Bronx, NY – B10s Green Ball – 32 draw
QF – Charlie Levinson(5) – L1B Fresh Meadows, NY – B12s – 32 draw
QF – Sid Chawla – L2O Bogota, NJ – B12s – 32 draw

JMTA Randall’s Island Invitational Players doing well –
SF – Farris Nathoo – L1B Lake Isles – B16s – 32 draw
SF – Lorraine Bergmann(4) – L1B Fresh Meadows, NY – G12s – 16 draw 

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

A big WELL DONE to all our players!
Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.