Tag Archives: Shout Outs

Jamie Loeb won the 18s Doubles & was runner-up in18s Singles

ISC Doubles Winners

Jamie Loeb & Maegan Manasse

“Mayo Hibi didn’t care for the parallels she was seeing at the International Spring Championships.  Three years ago, Hibi had reached the 16s doubles final, lost that, and then lost the 16s singles final the next day to Alyssa Smith.

On Saturday, Hibi again lost in the doubles final, but the similarities ended there, when she played a nearly perfect match in the girls 18s final, beating No. 5 seed Jamie Loeb 6-2, 6-1 on a cool and overcast morning at the Home Depot Center.

The scoreline is a poor indicator of the length and quality of the match, which extended for over an hour and forty-five minutes.  Games were long, and the majority of the rallies saw the ball cross the net a dozen times, with some points two or three times that length.

The unseeded Hibi, who turned 17 durning the tournament, is known for her varied game and one-handed backhand, and although she didn’t abandon the slice against Loeb, she elected to stay back and trade ground strokes with the 18-year-old from New York.

“After yesterday’s match I was mentally prepared to rally for thirty shots in one point,” said Hibi, who defeated top seed and noted counterpuncher Christina Makarova 6-4, 6-1. “My ground strokes were working really well today. She did make a few more unforced errors than me today, and overall, I think I played well.”

Loeb is know for her precision and mental toughness, but with Hibi giving her virtually nothing in the unforced error department, Loeb had nowhere to turn.

“She missed like four balls all day,” said Loeb. “She played very well, very steady. We had a lot of long points and a lot of long games and she just didn’t give me any free points at all. If I felt I hit a good shot, she would come up with a better shot. It was tough. She played a very good match.”

Loeb expressed surprise that Hibi didn’t come to the net more, as that had been Hibi’s preferred style in their previous matches.

“It didn’t throw me off, but I expected her to come in more, because the past two times I played her she did serve and volley more,” Loeb said. “But from the baseline, she was very solid today, hitting her forehand well, hitting good passing shots. Her slice, I think she maybe missed one.”

Hibi lives in Irvine, California and takes private lessons from Debbie Graham, the former NCAA champion from Stanford and Top 30 WTA Professional, and Chris Lewis, the former Wimbledon finalist. Hibi believes having coaches with a professional background can only help her in achieving her goals.

“She knows what it takes to get to that level,” Hibi said of Graham.  What kind of players you play, what kind of mentality you need, what kind of game you need to beat them.”

Hibi also takes inspiration from the former champions of the International Spring Championships who have gone on to successful professional careers, like Vania King, Melanie Oudin and Sloane Stephens.

“It’s cool to watch someone on TV that you’ve actually played,” said Hibi, who is a Japanese citizen, but moved to Southern California when she was two and a half years old. “It encourages you, that you can also do the same thing if you work hard and go chase your dreams. That’s what they’ve been doing, they went through the same path.”

Hibi had not played a junior tournament this year, concentrating instead on the Pro Circuit, but said the opportunity to play so many matches while not incurring the expense of travelling made sense. After winning all six matches this week in straight sets, Hibi will be a favorite at the Easter Bowl, which begins Monday for the girls.

“It’s going to be tough, it’s always tough,” said Hibi of the quick turnaround. “Last year I played Claremont, won that, got to the quarterfinals here and semis of Easter Bowl. It’s really tiring, but you know on the tour, I usually play two or three weeks in a row, because you’re traveling. You just have to get used to it.”

Loeb thinks playing again on Monday might be good for her.

“Sometimes I tend to think about my losses too much, too long, spend too much time on it,” said Loeb. “So having a match tomorrow just makes me forget about it and have another tournament. This was a really good tournament, definitely compared to last year. I just have to forget about it. It’s not like I played horrible, I played decent, pretty well, but Mayo just played better. I have to give her the credit.”

Click Here to read full article.

Article written by Colette Lewis – Tenniskalamazoo.blogspot.com

Noah Rubin & Jamie Loeb – top of ISC acceptance list

Noah Rubin & Jamie Loeb

Noah Rubin, Jamie Loeb
Photo: Adam Wolfthal

“Acceptances for the ITF Grade 1 International Spring Championships in Carson, Calif. were posted some time ago, with the boys field containing just three ITF Top 30 players (at the date of acceptance) and the girls just two.

Noah Rubin, who hasn’t played since the Eddie Herr, is at the top of the acceptance list, with Spencer Papa and Mackenzie McDonald, who have since fallen out of the Top 30, the other two.  Because the ISC is open to all players, there is an array of international competitors, with Japan’s Naoki Nakagawa, Mexico’s Lucas Gomez, Canada’s Tommy Mylnikov and Germany’s Alexandre Zverev among them.

Christina Makarova is at the top of the girls acceptance list, and she is followed by three international players: Victoria Rodriquez of Mexico, Sandra Samir of Egypt and Alejandra Cisneros of Mexico.  Jamie Loeb and Mayo Hibi, who have been having success on the Pro Circuit, will come into the juniors with added confidence.  Belinda Bencic of Switzerland and Americans Katerina Stewart, Louisa Chirico and Sachia Vickery have withdrawn, as did Thai Kwiatkowski and Japan’s Yoshihito Nishioka.”

Click Here to read full article.

Article written by Zoo Tennis Blog.

Check out all the Winners and Players Doing Well!

Brianna Williams, Elizabeth Tsvetkov, Eva Siskova

JMTA Players
Brianna Williams, Elizabeth Tsvetkov,
Eva Siskova

Lots of results to report for the last two weeks.  In single elimination sectional action which finished on March 10th, JMTA players posted doubles victories in 3 divisions.  Loren Haukova and Brianna Williams from JMTA Randall’s Island combined to win the G14 doubles event while Ronnie Hohmann from JMTA Bethpage with partner Ronan Jachuck won the B12 doubles and Maurice Russo from JMTA Randall’s Island with partner Edan Sossen won the B16 doubles.  Brianna Williams & Sabrina Xiong from JMTA Randall’s Island were finalists in the G14 & G16 singles events, respectively.  Many of our other players did well in their divisions of this event.

Last week, in another Sectional qualifying event – Justin Park, Danny Weitz & Ronnie Hohmann from JMTA Bethpage and John Ziolo, Amber O’Dell, Chelsea Williams and Perene Wang from JMTA Randall’s Island qualified in their respective divisions.  They will be joining over 35 other JMTA players in Main Draw action this weekend.

In other Eastern Section tournament action – Zoe Kava, Bella Kaplan, Peter Frelinghuysen, Xavier Pacthod, & Elektra Frelinghuysen from JMTA Randall’s Island and Benji Grossman, Francesca Karman, Madeline Richmond & Michelle Carnovale from JMTA Bethpage all won their events.

Check out all the details below.

Let’s give all our players a BIG WELL DONE!

Singles – JMTA Players doing well at the +L1 Sectionals Finishing March 10th

Finalist – Brianna Williams(2) – G14s – Randall’s Island
Finalist – Sabrina Xiong(2) – G16s – Randall’s Island

4th/SF – Ronnie Hohmann – B12s – Bethpage
4th/SF – Alan Delman(6) – B14s – Bethpage
4th/SF – Aleksandra Bekirova(6) – G14s – Randall’s Island

QF – Neel Raj(5) – B12s – Bethpage
QF – Loren Haukova(3) – G14s – Randall’s Island
QF – Mackenzie Clark – G14s – Lake Isle
QF – Oliver Sec – B18s – Randall’s Island – playing up
QF – Eva Siskova – G18s – Randall’s Island – playing up

Doubles – JMTA Players doing well at the +L1 Sectionals Finishing March 10th

Winners – Loren Haukova & Brianna Williams(1) – G14s – Randall’s Island
Winners – Ronnie Hohmann(1) – B12s – Bethpage (with partner Ronan Jachuck)
Winners – Maurice Russo – B16s – Randall’s Island (with partner Edan Sossen)

Finalists – Aleksandra Bekirova(2) – G14s – Randall’s Island (with partner Anna Brylin)
Finalists – Lubo Cuba(2) – B16s – Bethpage (with partner Brenden Volk)
Finalists – Sabrina Xiong(3) – G16s – Randall’s Island (with partner Sophia He)
Finalists – Amber Policare – G18s – Randall’s Island (with partner Madison Battaglia)

SF – Spencer Brachman(3) – B12s – Bethpage (with partner Cannon Kingsley)
SF – Neel Raj(2) – B12s – Bethpage (with partner Abhinav Srivastava)
SF – Alan Delman(3) – B14s – Bethpage (with partner Calvin Chung)
SF – Eva Siskova(1) – G18s – Randall’s Island (with partner Joanna Zalewski)

QF – Justin Mandell(4) – B12s – Lake Isle (with partner Ben Powis)
QF – Lantis Wang & Leonte Wilder – B12s – Randall’s Island
QF – Najah Dawson & Diana McCready – G12s – Randall’s Island
QF – Theo Van Eck – B14s – Lake Isle (with partner Hayden Cassone)
QF – Mackenzie Clark – G14s – Lake Isle (with partner Andrea Cerdan)
QF – Nathalie Rodilosso – G14s – Lake Isle (with partner Scarlett Blydenburgh)
QF – Oliver Sec – B18s – Randall’s Island (with partner Richard Sec)
QF – Ekim Buyuk – G16s – Randall’s Island (with partner Tomo Iwasaki)
QF – Elizabeth Tsvetkov – G18s – Randall’s Island (with partner Casey Marx)
QF – Robbie Werdiger – B12s – Randall’s Island Mac Invitational (with partner Kemal Aziz)

In other tournament action, JMTA Players from Randall’s Island and Bethpage doing well –

Winner – Benji Grossman – Bethpage – B14s – L1B Lake Isle (16 draw)
Winner – Zoe Kava(1) – Randall’s Island – G12s – L1B East Hampton (8 draw)
Winner – Francesca Karman – Bethpage – G14s – L1B East Hampton (2 draw)
Winner – Bella Kaplan – Randall’s Island – G12s – L2O Brewster (32 draw)
Winner – Peter Frelinghuysen(2) – Randall’s Island – B14s – L2O Randall’s Island (16 draw)
Winner – Madeline Richmond – Bethpage – G12s – L2O Harbor Island (16 draw)
Winner – Xavier Pacthod – Randall’s Island – B16s – L2O Randall’s Island (16 draw)
Winner – Michelle Carnovale(2) – Bethpage – G16s – L2O Deer Park (8 draw)
Winner – Elektra Frelinghuysen(2) – Randall’s Island – G16s – L2O Randall’s Island (8 draw)

Finalist – Brian Hoffarth – Bethpage – B16s – L1B Randall’s Island (32 draw)
Finalist – Brandon Stone(1) – Bethpage – B18s – L1B Randall’s Island (16 draw)
Finalist – Carolyn Brodsky(1) – Randall’s Island – L1B Nanuet (16 draw)
Finalist – Danny Weitz – Bethpage – B14s – L1B East Hampton (8 draw)
Finalist – Shawn Jackson – Randall’s Island – B14s – L2O Flanders (32 draw)
Finalist – Kevin Kowalsky(4) – Bethpage – B16s – L2R Long Beach (16 draw)
Finalist – Andreja Radevic – Randall’s Island – B16s – L2O Randall’s Island (16 draw)
Finalist – Stefan Radevic – Randall’s Island – B18s – L2O Bogota (8 draw)
Finalist – Francesca Karman(1) – Bethpage – G14s – L2R Long Beach (8 draw)

SF – Caroline Kantor – Randall’s Island – G12s – L1B Bogota (32 draw)
SF – Alex Pintilie(3) – Randall’s Island – B18s – L1B Randall’s Island (16 draw)
SF – Gussie Conway – Randall’s Island – G18s – L1B Randall’s Island (16 draw)
SF – Charlie Levinson(2) – Randall’s Island – B12s – L1B Nanuet (16 draw)
SF – Greg Coe – Randall’s Island – B14s – L1B East Hampton (8 draw)
SF – Wesley Zhang(2) – Randall’s Island – B12s – L2O Flanders (64 draw)
SF – Alfi von Auersperg – Randall’s Island – B14s – L2O Flanders (32 draw)
SF – Sid Chawla(3) – Randall’s Island – B12s – L2O Fresh Meadows (32 draw)
SF – Natalie Eordekian – Randall’s Island – G12s – L2O Fresh Meadows (32 draw)
SF – Michelle Carnovale(2) – Bethpage – G16s – L2R Long Beach (8 draw)
SF – Cosima Boettner – Randall’s Island – G14s – L2O Randall’s Island (8 draw)
SF – Samantha Fischer – Randall’s Island – G14s – L2O Randall’s Island (8 draw)
SF – Alex Chao(4) – Randall’s Island Mac Invitational – L1B Randall’s Island (32 draw)
SF – Lorraine Bergmann – Randall’s Island Mac Invitational – L2O Randall’s Island (32 draw)

QF – Jamie Loeb(Q) – Randall’s Island – Women’s ITF $10,0000 Orlando Pro
QF – Audrey Pacthod – Randall’s Island – G12s – L1B Bogota (32 draw)
QF – Julia Zbarsky – Randall’s Island – G16s – L1B Randall’s Island (32 draw)
QF – Ashley Lessen – Bethpage – G18s – L1B Bogota (16 draw)
QF – Nikolai Sahakyan – Randall’s Island – B12s – L1B Nanuet (16 draw)
QF – Andreja Radevic – Randall’s Island – B16s – L2O Bogota (32 draw)
QF – Dylan Charles(8) – Randall’s Island – B12s – L2O Fresh Meadows (32 draw)
QF – Kevin Golub – Randall’s Island – B12s – L2O Fresh Meadows (32 draw)

JMTA Players Qualifying  on 3/17 for the upcoming +L1 Sectionals

Bethpage – Justin Park – B16s, Danny Weitz & Ronnie Hohmann – B14s
Randall’s Island – John Ziolo – B12s, Amber O’Dell & Chelsea Williams – G14s, Perene Wang – G12s
Randall’s Mac Invitational – Justin Lee & Alexander Thrane – B16s, Jennifer Yu – G14s

+L1 Sectional JMTA Players with entry directly into the Main Draw – upcoming 3/22-3/24

B12s – Ishaan Kannan, Justin Mandell(7) & Josh Williams – Lake Isle;  Shawn Jackson & Lantis Wang – Randall’s Island   Spencer Brachman, Max Moadel, Neel Raj & Kabir Rajpal – Bethpage
G12s – Francesca Karman, Merri Kelly Hannity & Maryam Ahmad – Bethpage; Diana McCready & Carolyn Brodsky – Randall’s Island;  Mackenzie Clark(3) – Lake Isle
B14s – Luke Smith & Sean Wei – Lake Isle;  Alan Delman(5), Sean Patrick Hannity(8) & Danny Pellerito – Bethpage
G14s – Aleksandra Bekirova, Loren Haukova(4), & Victoria Sec – Randall’s Island;  Jacqueline Bukzin & Ashley Lessen – Bethpage;  Nathalie Rodilosso & Christine Sisti(3) – Lake Isle
B16s – Lubo Cuba & Felipe Osses-Konig – Bethpage;  Oliver Sec(8) – Randall’s Island
G16s – Eva Siskova(1), Ekim Buyuk, Brianna Williams, Sabrina Xiong(5), Amber Policare(3), & Christina Puccinelli – Randall’s Island
B18s – Richard Rangga – Randall’s Mac Invitational
G18s – Jessica Golovin

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

JMTA Players Post Victories

Krevlin, Fischer & Radevic Post Victories

The first weekend of Sectional +L1 Single Elimination play took place across the Eastern section from March 1-3 with JMTA well represented — over 50 players in 8 divisions from Randall’s Island and our Annex locations at Bethpage & Lake Isle with many players posting their best sectional results to date.  Details of players making it through to the 2nd weekend of play are listed below.

In other tournament action, Andreja Radevic(B14s), Scott Fischer(B12s) and Sam Krevlin(B16s) from Randall’s Island all won their events.  Unseeded, Radevic went through his L1B B14s draw without dropping a set – taking out the 1st seed 6-3, 6-4 in the semi-finals & the 3rd seed 6-1, 6-1 in the finals en-route to his victory.  In similar fashion, Sam Krevlin playing a B16s L2 and had little problems with his draw – also taking out the 1st seed 6-2, 6-0 in the semi-finals & the 3rd seed 6-3, 6-0 in the finals. Scott Fischer posted his 3rd consecutive tournament win – an L1B victory in the B12s!

Let’s give all our players a hand!

JMTA Players making it through to the 2nd weekend of Singles Sectional Play –

G12s – Sonia Tartakovsky – Randall’s Island
B12s – Spencer Brachman(16), Danny Chikvashvili, Benji Grossman(11), Ronald Hohmann(3) & Neel Raj(5) – Bethpage;  Ishaan Kannan & Justin Mandell(13) – Lake Isle;  Brandon Cohen, Noah Edelman, Shawn Jackson, Tristan Taylor, & Leonte Wilder – Randall’s Island
G14s – Aleksandra Bekirova(6), Regina Furer(9), Loren Haukova(3), Alexa Nobandegani, & Brianna Williams(2) – Randall’s Island;  Mackenzie Clark & Ava Markham – Lake Isle,  Jacqueline Bukzin(16) – Bethpage
B14s – Alan Delman(6) & Danny Pellerito – Bethpage; Luke Smith(13) – Lake Isle
G16s – Sabrina Xiong(3) – Randall’s Island
G18s – Amber Policare & Eva Siskova – Randall’s Island

JMTA Randall’s Island & Bethpage Players doing well at other tournaments:

Winner – Andreja Radevic – Randall’s Island – B14s – L1B Fresh Meadows – 16 draw
Winner – Scott Fischer – Randall’s Island – B12s – L1B Brewster – 16 draw
Winner – Sam Krevlin(4) – Randall’s Island – B16s – L2O Lake Isle – 32 draw

Finalist – Zoe Kava(2) – Randall’s Island – G12s – L1B Massapequa – 8 draw
Finalist – Sabrina Boada(1) – Randall’s Island – G12s – L1B Brewster – 8 draw
Finalist – Allie Linder(2) – Bethpage – G16s – L1B Glen Head – 4 draw
Finalist – Sid Chawla(5) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
Finalist – Andrew Zucker(1) – Randall’s Island – B14s – L2O Armonk – 32 draw

SF – Michael Weitz – Bethpage – B12s – L1B Syosset – 16 draw
SF – Kole Moses – Randall’s Island – B10s green ball – L1B Nanuet – 16 draw
SF – Peter Frelinghuysen – Randall’s Island – B14s – L1B Cunningham – 16 draw
SF – Alex Grossman – Bethpage – B16s – L1B Glen Head – 16 draw
SF – Noah Eisenberg – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Alfi von Auersperg – Randall’s Island – B14s – L2O Bogota – 32 draw
SF – Elektra Frelinghuysen – Randall’s Island – G16s – L2O Lake Isle – 8 draw

QF – Sadi Gulcelik(6) – Randall’s Island – B12s – L2O Bogota – 32 draw

Corrections:  Last week, Noah Edelman won a B14s L2 event.  Alex Portnoy partnered Robbie Werdiger to win the L1 B12s doubles in Albany; Harry Portnoy was the finalist in the same doubles event.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

JMTA Players Continue their Winning Ways!

Mathew Porges, Daniel Weitz, Josh Gordon, Palmer Clare, Daniel Pellerito and Travis Leaf

JMTA Players Danny Pellerito(B14s), Merri Kelly Hannity(G12s), Chiraq Doshi(B18s), Noah Edelman(B12s), Francesca Karman(G14s), Zach Portnoy(B14s), Danielle Mirabella(G16s) & Mac Invitational Player Jennifer Yu(G16s) led the charge this week winning their singles events in tournaments throughout the Eastern Section.  In doubles, JMTA players Harry Portnoy & Robbie Werdiger(B12s),  Danny Pellerito and player Danny Weitz(B14s), Hannity with partner Long(G12s), and JMTA player Palmer Clare with partner Leaf(B16s) all combined for tournament wins.  Whew!

JMTA was well represented at events throughout the section at all levels, with many players making it to the quarterfinals and beyond.   Details are below.

Congrats to all!   

Noah Edelman

Noah Edelman
Winner L2 Park Ridge

Please note:  This week we have added players from our JMTA Bethpage Annex to our full tournament results.  We anticipate adding results from JMTA Lake Isle Annex players over the next 2 weeks, which will give us full coverage of all of our JMTA players’ tournament results.

Eastern Section Tournament Results JMTA Randall’s Island & Bethpage Players –

Winner – Danny Pellerito – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
Winner – Merri Kelly Hannity – G12s – Bethpage – L1 Albany – 4 draw
Winner – Palmer Clare – Bethpage & partner Leaf – B16s doubles – L1 Albany – 8 draw
Winner – Harry Portnoy & Robbie Werdiger – Randall’s Island – B12s doubles – L1 Albany – 4 draw
Winner – Danny Pellerito & Danny Weitz – Bethpage – B14s doubles – L1 Albany – 2 draw
Winner – Merri Kelly Hannity – Bethpage & partner Long – G12s doubles – L1 Albany – 2 draw
Winner – Noah Edelman – B14s – Randall’s Island – L2O Park Ridge – 16 draw
Winner – Zach Portnoy – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw
Winner – Chirag Doshi – B18s – Bethpage – L2O Syosset – 8 draw
Winner – Francesca Karman – G14s – Bethpage – L2R Bethpage – 8 draw
Winner – Danielle Mirabella(1) – G16s – Bethpage – L2O Massapequa – 8 draw

Finalist – Danny Weitz – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
Finalist – Alex Portnoy – Randall’s Island & partner Arora – B12s dubs – L1 Albany – 4 draw
Finalist – Sonia Tartakovsky(4) – G12s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 16 draw
Finalist – Matthew Porges – B16s – Bethpage – L2O Massapequa – 32 draw
Finalist – Madeline Richmond(4) – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw

SF – Matthew Porges – B14s – Bethpage – L1 Albany – 8 draw
SF – Harry Portnoy – B12s – Randall’s Island – L1 Albany – 8 draw
SF – Sean Mullins – Bethpage & partner Granat – B16s doubles – L1 Albany – 8 draw
SF – Conor Mullins – Bethpage & partner Paris – B18s doubles – L1 Albany – 8 draw
SF – Zach Kaplan(3) – B16s – Randall’s Island – L1B Bogota – 64 draw
SF – Diana McCready- G14s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
SF – Wesley Zhang(3) – B12s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
SF – Gillian Perrotta – G18s – Randall’s Island – B1B Bogota – 16 draw
SF – Bradley Bennett – B12s – Randall’s Island – L2O Syosset – 32 draw
SF – Jared Phillips- B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
SF – Chris Toub – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw
SF – Emma Eisenberg – G12s – Randall’s Island – L2O Lake Isle – 16 draw
SF – Jih Su Ryu(2) – G12s – Randall’s Island – L2O Syosset – 16 draw
SF – Michelle Carnovale – G16s – Bethpage – L2O Massapequa – 8 draw

QF – Sean Mullins – B16s – Bethpage – L1 Albany – 32 draw
QF – Antony Jippov(6) – B16s – Randall’s Island – L1B Bogota – 64 draw
QF – Perene Wang – G14s – Randall’s Island – L1B Mountain Lakes – 32 draw
QF – Noah Eisenberg – B12s – Randall’s Island – L2O Lake Isles – 32 draw
QF – Peter Frelinghuysen(4) – B14s – Randall’s Island – L2O Harbor Island – 32 draw
QF – Alexander Karman(4) – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Joonho Ko – B16s – Bethpage – L2O Massapequa – 32 draw
QF – Ido Moriah – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Justin Oresky – B12s – Bethpage – L2O Syosset – 32 draw
QF – Hannah Abraham – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw
QF – Brianna Loeffler – G12s – Bethpage – L2O Syosset – 16 draw

Randall’s Island Mac Invitational Players –

Winner – Jennifer Yu(2) – G16s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 8 draw
Finalist – Robbie Werdiger – B12s – Randall’s Island – L1 Albany – 8 draw
Finalist – Evan Lee(1) – B12s – Randall’s Island – L2O Brewster – 32 draw
Finalist – Jeffery Yu – B14s – Randall’s Island – L2O Randall’s Island – 16 draw

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email – fritz@sportimeny.com.

Golovin and O’Dell Win Sectionals; Fischer takes Home Two L1B Trophies

In her first tournament back since sustaining wrist injury in December, Jessica Golovin the #2 seed from JMTA Randall’s Island, won the G16s Sectional in Matawan dropping only 1 set in 5 matches.  Meanwhile in Bogota, unseeded Amber O’Dell – also from Randall’s Island, went through the draw winning the G12s, without dropping a set.  Overall, JMTA had over 30 competitors in 7 sectional main draw divisions from both Randall’s Island and the Annex locations Bethpage & Lake Isle – posting excellent results, too numerous to mention here. Details below.

Scotty Fischer Congrats!

Scotty Fischer Congrats!

In other tournament action, Randall’s Island JMTA player Robert Millman won an L2O in the B16s, and Scotty Fischer won two L1B titles in the B12s, a Randall’s Island tournament which continued into the 2nd weekend & the other tournament took place in Armonk.

Let’s give all our Players a big hand! 

JMTA Players doing well at +L1 Sectionals – 
Winner – Jessica Golovin(2) – G16s – JMTA Randall’s Island – took out the #3 seed Sullivan 4 & 4 in the semis, then took out the #4 seed 6-2, 1-6, 6-2 in the finals.
Winner – Amber O’Dell – G12s – JMTA Randall’s Island – unseeded O’Dell took out the #3, #5, and #2 seeds before winning the finals in routine fashion 6-2, 6-3 over the #1 seed Cerdan.
Finalist Neel Raj(6) – B12s – JMTA Bethpage – took out the #3 seed Provenzano from JMTA Lake Isles in the quarterfinals and the #2 seed Medvedev 6-3, 6-2 before succumbing in the finals to the #1 seed.
Finalist – Amber Policare – G18s – JMTA Randall’s Island – playing up – went through the draw never having to face a seed until the finals where she faced the #1 seed and had to retire due to a back injury.
3/SF Oliver Sec – B16s – JMTA Randall’s Island – made it to the main draw semifinals; took 3rd place in a 3 setter 6-3, 5-7, 6-1.
4/SF – Eva Siskova – G18s – JMTA Randall’s Island – playing up – took out the #4 seed Bure in a long 3 set 2nd round match 6-3, 5-7, 7-6(5) before succumbing to JMTA Randall’s training partner Policare in the semifinals; in the 3/4 place lost a heartbreaker to the #3 seed in a long 3 setter 4-6, 6-4, 7-6(5).
QF – Loren Haukova(6) – G14s – JMTA Randall’s Island – went out to the #2 seed in the quarterfinals of the main draw; went all the way to the consolation semifinals before tournament abandoned.
QF – Christina Sisti(3) – G14s – JMTA Lake Isle – made it to the quarterfinals of the main draw where she went out to the #7 seed; went all the way to the consolation semifinals before tournament abandoned.
QF – Christian Provenzano(3) – B12s – JMTA Lake Isle – went out to the Bethpage JMTA player Raj(6) in the quarterfinals; went all the way to the consolation semifinals before tournament abandoned.
QF Vivian Cheng – G18s – JMTA Bethpage – took out the #7 seed Mally in the in the main draw 2nd round, then went out in a 3 set match to Randall’s Island JMTA player Amber Policare; did not play the consolations.

Of Note:

Gillian Perrotta(G16s) – JMTA Randall’s Island – lost in the 2nd round to fellow Randall’s Island JMTA player Golovin; went all the way in the consolations to the semis before tournament was abandoned.
Lantis Wang(B12s) – JMTA Randall’s Island – took out the #4 seed Stephens 7-5,7-6 in the 1st round main draw;  went out in consolation quarters to the #7 seed.
Danny Pellerito(B14s) – JMTA Bethpage – playing up – won a round in the main draw then went out to the #3 seed; went all the way to the consolation quarters before succumbing to the #2 seed.
Benji Grossman(B12s) – JMTA Bethpage – took out JMTA Randall’s Island player Alex Portnoy in the 1st round of the main draw;  made it through to the consolation quarters before succumbing to the #3 seed – Lake Isle JMTA player Provenzano.
Sean Wei(B14s) – JMTA Lake Isle – playing up – won a round in the main draw then went out to the #6 seed in a 3 set match; won a round in the consolations before going out JMTA Bethpage’s Pellerito.
Brianna Williams(G16s) – JMTA Randall’s Island – playing up – went out early in the main draw 1st round to #4 seed; went through to quarter qualification consolation.
Luke Smith(B14s) – JMTA Lake Isle – playing up – went out early in the main draw 1st round to the #2 seed;  made it to the consolation quarter qualifications.
Christina Puccinelli(G16s) – JMTA Randall’s Island – went out early in the main draw 1st round to #7 seed; then went through to the quarter qualification consolation where she succumbed to JMTA Randall’s Island training partner Perrotta.
Francesca Karman(G12s) – JMTA Bethpage – went out early in the main draw 1st round;  won 3 rounds in consolations to make it to the quarter qualification.
Josh Williams(B12s) – JMTA Lake Isle – went out to Bethpage JMTA player Raj Neel the #6 seed in the first round;  went through to quarter qualifications where he succumbed to Randall’s Island JMTA player Wang.
Justin Mandell(B12s) – JMTA Lake Isle – went out early in the main draw 1st round to the #5 seed;  made it to consolation quarter qualifications where he went out to the #4 seed.

Other Players competing at the Sectionals:

JMTA Randall’s Island – Sofie Aisiks(G16s), Najah Dawson(G12s), Gardner Howe(B14s), Shawn Jackson(B12s), Alex Portnoy(B12s), Victoria Sec(G14s), Leonte Wilder(B12s)

JMTA Bethpage – Jacqui Bukzin(G14s), Lubo Cuba(B16s), Alan Delman(B14s), Merri Kelly Hannity(G12s), Felipe Osses-Konig(B16s), Kabir Rajpal(B12s)

JMTA Lake Isle – Jake Bhangdia(B16s)

Randall’s Mac Invitational – Justin Lee(B14s), Robbie Werdiger (B12s)

JMTA Randall’s Island Players doing well at other Tournaments

Winner – Scott Fischer(5) – B12s – L1B Randall’s Island – 32 draw
Winner – Scott Fischer – B12s – L1B Armonk – 16 draw
Winner – Robert Millman(1) – B16s – L2O Randall’s Island – 8 draw
Finalist – Kole Moses(3)B10s green Ball – L1B Bayside – 32 draw
Finalist – Del Schunk – B16s – L1B Long Beach – 16 draw – Doubles with partner Kevin Cino
SF – Ben Kantor(3) – B10s green ball – L1 Brewster – 16 draw
SF – Sophia Schlossel – B16s – L1B Randall’s Island – 32 draw
SF – Charlie Levinson – B12s – L1B Armonk – 16 draw
QF – Ethan Finley(1) – B12s – L1B Randall’s Island – 32 draw
QF – Dylan Charles – B12s – L1B Randall’s Island – 32 draw
QF – Caroline Kantor – G12s – L1B Armonk – 16 draw

Please note:  We do our best to post everyone’s results, but with so many players competing each week we may miss a result and apologize for any oversights.  For corrections, you can email –fritz@sportimeny.com.

Fritz Buehning

Fritz Buehning
JMTA Associate Academy Director

 

 

JMTA SHOUT-OUTS!!!

The John McEnroe Tennis Academy would like to give a shout-out to the following Academy students: Jamie Loeb, Brianna Williams, Chelsea Williams, and Justin Lee for their outstanding performances in Tucson, AZ and Scottsdale at the National Winter Championships!!!  Results below:

Chelsea Williams

JMTA Student Chelsea Williams

G12S West Draw Finalist – Chelsea Williams (Brooklyn, NY)

B14S Gold Draw Champ – Justin C. Lee (Cos Cob, CT)

B14D 3rd Place – Justin C. Lee (Cos Cob, CT)

G14S North Draw Finalist – Brianna Williams (Brooklyn, NY)

G18S Champ – Jamie M. Loeb (Ossining, NY)

G18D Finalist – Jamie M. Loeb (Ossining, NY)